Камен чества 136 години от освобождението си
Община Стражица
136 години от освобождението си отбеляза вчера, 12 юли стражишкото село Камен.
Тържествата бяха открити вечерта на централния площад с изпълнения на самодейците от читалището в Камен. Енорийският свещеник отец Тодор от църквата "Свети Георги" отслужи заупокойна молитва.
"Земите и нивите край Камен се святи, защото са напоени с кръвта на братята - освободители, а братските могили и гробовете в местността "Табята", както и църковният двор на храма "Свети Георги” в селото пазят неугасващ спомена за този голям подвиг. Нека на днешната величава дата да преклоним глава пред непреходното дело на нашите освободители, пролели кръвта си за свободата на Камен! Да пазим винаги в сърцата си и да съхраним за поколенията жив спомена за това велико дело!", припомни в словото си кметът на Стражица инж. Детелина Борисова.
В края на тържеството кметът на с. Камен Димчо Димов откри традиционния Петровски панаир, който на тази дата каменчани празнуват от десетилетия. Той припомни, че преди много години изложението е събирало търговци и занаятчии от цялата страна, и на него са се стичали хиляди посетители. С изпълненията на капанския ансамбъл и зрелищни илюминации завърши празника в Камен.
Гости на честванията бяха народните представители Евгени Стоев и Мирослав Петков, инж. Детелина Борисова, кмет на община Стражица, Илиян Маринов, председател на Обс – Стражица, зам.-кметовете Йордан Димитров и Стефан Иванов, Дилян Братованов, директор на дирекция "Хуманитарни дейности", проф. Пенчо Пенчев, преподавател във ВТУ "Св. Св. Кирил и Методий", общински съветници и граждани.
На 12 юли всяка година признателните жители на с. Камен си спомнят за събитията от Чаиркьойската епопея, известна още като "Малката Шипка". Близо 50 хиляди руски, финландски и румънски воини се сражават през лятото на 1877 г. в околностите на Камен с войските на Мехмед паша, като изходът от юлските боеве се оказва решаващ за развоя на Руско-турската освободителна война.