Намаляват заплатите ни!
През третото тримесечие на 2014 г. средната месечна работна заплата в област Велико Търново спада спрямо предходното тримесечие с 0.4% до 665 лв. или със 144 лв. по-ниска от средната за страната
Снимка: Thinkstock/Guliver
Средната брутна месечна работна заплата за септември в област Велико Търново е 679 лева. Тя се увеличава спрямо август с 30 лева, когато е била 649 лв., и спрямо юли с 13 лева, когато е била 666 лв. Това информират от Териториалното статистическо бюро в старата столица.
Така през третото тримесечие на 2014 г. средната месечна работна заплата в областта намалява спрямо предходното тримесечие с 0.4% до 665 лв. или със 144 лв. по-ниска от средната за страната.
В сравнение с останалите области в страната по равнище на работна заплата област Велико Търново се нарежда на 11-то място.
Икономическата дейност, в която е регистрирано най-голямо намаление на средната месечна работна заплата спрямо предходното тримесечие е "Култура, спорт и развлечения” - с 18.3%, а най-голямо увеличение се наблюдава в икономическа дейност "Добивна промишленост” - с 10.2%.
По предварителни данни, наетите лица по трудово и служебно правоотношение към края на септември намаляват с 1.8 хил., или с 2.4% спрямо края на юни 2014 г., и са 71.4 хиляди. Спрямо края на предходното тримесечие най-голямо намаление на наетите се наблюдава в "Култура, спорт и развлечения” - с 29.2%, "Други дейности” - с 11.4% и "Административни и спомагателни дейности” - с 9.6%.
В края на септември наетите лица по трудово и служебно правоотношение са с 3.3 хил., или с 4.4% по-малко в сравнение със същия период на предходната година, като най-голямо намаление на наетите се наблюдава в икономическата дейност "Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети" - с 1.9 хиляди. В процентно изражение значително намаление е регистрирано в икономическите дейности "Административни и спомагателни дейности” - с 34.7% и "Други дейности” - с 32.8%.
Увеличение на наетите лица по трудово и служебно правоотношение е регистрирано в дейностите "Професионални дейности и научни изследвания” - с 14.5%, "Строителство” - с 3.9%, "Образование” - с 3.3% и "Финансови и застрахователни дейности” - с 1.5%.
В края на третото тримесечие в частния сектор са работили 66.4% от всички наети в област Велико Търново.