Обществен барометър: "Живеем ли на кредит?"
Снимка: Thinkstock/Guliver
Имате ли кредити към банките и успявате ли да ги погасявате в срок? Това ви питахме в нашата седмична анкета.
Общо 11 са гласувалите. От тях равен резултат 45.5% дават за – "Нямам кредити и това облекчава до известна степен бюджета ми" и "Имам кредити и ми става все по-трудно да ги покривам". "Бих теглил, само в краен случай, сега получавам добра заплата", посочват само - 9.1% от далите вота си.
Попитахме и великотърновци. По-възрастните въпреки, че трудно се справят с месечния си бюджети и живеят с ниски пенсии, никога не са мислили да теглят кредити. Докато по-младите анкетирани считат, че със заем от банка, биха си купили най-нужните за битието им неща – апартамент, кола или биха направили ремонт.
Повод за нашия въпрос бе изследване на БАН, цитирано от БНР, според което броят на кредитните длъжници е намалял спрямо 2009-а, но хората обслужват по-големи задължения. Преди пет години едно домакинство е дължало средно около 14 хиляди лева, докато сега сумата е над 20 хиляди. Така общо 18 млрд. лв. дължат българските домакинства.
Жителите на столицата са започнали да окрупняват задълженията си, докато хората от областните градове предпочитат да плащат отделни кредити.
Общо 700 000 е броят на длъжниците, от които 6 000 в съдебна процедура заради необслужване на кредитите си, а между 40 и 50 хиляди са хората, които са в риск от подобен сценарий. Същевременно се наблюдава отлив от системата на кредитиране. Смущаващо високи са равнищата на цените на кредитите, особено ипотечните, както в лева, така и в евро,
Приемането на закон за личния фалит, който сегашното правителство подготвя, е крайно наложително, коментира Борис Гюров от Института за икономически изследвания. Според него става дума за закон, който да позволи на най-тежките случаи да излизат от системата. Практиката по света е, че тези хора губят кредитни права за по 10, 15, 20 години и просто получават или минимална жилищна площ, или минимални доходи, които не се отнемат.
Профилът на българският кредитополучател е следният - възраст между 31 и 41 години, работещ, с доходи между 600 и 1000 лева и най-малко с един подрастващ член на семейството, информира и Btv .Около 1/3 от домакинствата - длъжници разполагат със суми от 600 лв. до 1000 лв., а доходите на другата 1/3 са в диапазона от 1000 лв. до 1500 лв.
Кредитирането на българските домакинства в момента е в ситуация на "замръзване”. Спестяванията на населението постоянно нарастват и кредитирането все по-малко е фактор за икономическия растеж и динамизиране на икономическия живот. Ремонт, покупка на жилище, нови уреди за бита - това са сред най-често срещаните причини за теглене на кредит през последните няколко години.
Хората имат страх от ползването на кредит - категорични са икономистите.
В крайна сметка да теглиш кредит не е лошо, всеки има нужда от пари за нови придобивки. Но несигурното време, в което живеем, нестабилната ни икономика, липсата на добре платена работа, банковите лихви и постоянния стрес дали можем да покриваме месечните си вноски, правят по-здравомислещите да се откажат от заема още в самото начало на зародилия се въпрос - Трябва ли ми кредит?