Русе първа област без институции за изоставени деца?
Регионът е един от пилотните в България по отношение на грижата за изоставени деца и връщането им в биологичните им семейства, както и в развитието на приемната грижа
Областна администрация - Русе
За 20 месеца екипът от Областния координационен механизъм е успял да върне в биологичните им семейства 11 деца, 8 бебета от 0 до 3 години с увреждания или хронични заболявания са настанени при приемни родители, а други 20 деца са осиновени преди да бъдат изведени от Дома за медико-социални грижи в Русе.
Това стана ясно по време на кръгла маса, посветена на грижите за децата и предизвикателствата пред здравните и социалните услуги за деца, в Областна администрация-Русе. Областният управител Венцислав Калчев откри събитието, като обърна внимание на напредъка в процеса на деинституционализация на деца в област Русе.
Регионът е един от пилотните в България по отношение на грижата за изоставени деца и връщането им в биологичните им семейства, както и в развитието на приемната грижа.
Елена Петкова, регионален координатор на "Надежда и домове за децата” представи работата на организацията от април 2012 година до декември 2013 г.
Приносът на екипа, който работи в област Русе, е на път да превърне региона първия в България, в който няма институции за изоставени деца, каза Елена Петкова.
Сред успехите, които отчитат специалистите са, че в към декември 2013 г. в ДМСДГ от общо 48 деца са останали 3, които очакват да се разкрие специализирана резидентна грижа по Компонент 2 на проекта на Министерството на здравеопазването.
Сред другите постижения са закриването на ДДЛРГ "Райна Гатева”, намаляването на капацитета на ДДЛРГ "Св. Димитър Басарбовски”, ДДЛРГ "Надежда”, както и на домовете в селата Стърмен и Брестовица. Като успех мултидисциплинарният екип отчита и тоталната превенция за настаняване на бебета и малки деца както в русенски домове, така и в институции извън областта.
Организатор на форум, който се проведе вчера, е "Надежда и домове за децата”- клон България, във връзка с проекта "Стратегическа деинституционализация и реформа на грижите за деца от 0 до 3 години”. Организацията е партньор на Министерство на здравеопазването по проект "ПОСОКА:семейство" за преструктуриране на 8 пилотни Дома за медико социални грижи в цялата страна (за бебета от 0-3 години), един от които е този в Русе.