Трябва по-често да се вслушваме в децата си
Този апел отправи Стела Даскалова на представянето на книгата си "Всичко започва от детството. Детето в нас и до нас" във Велико Търново
Снимка: Север.бг
Премиерата за Велико Търново на книгата "Всичко започва от детството. Детето в нас и до нас" на Стела Даскалова се състоя снощи в Регионалната библиотека.
За написването на своята книга авторката е анкетирала над 300 деца, на различна възраст, които открито говорят за своите мечти, какво ги плаши, за трудности и проблеми в отношенията им с родителите. Децата искат демокрация вкъщи, повече забавления и щастливи, любвеобилни, търпеливи родители и приятели. В книгата се посочват често срещаните грешки във възпитанието, сверени с най-точния часовник - детското мнение.
"Много ми е приятно да съм в този прекрасен град, мисля че тук са едни от гостоприемните и сърдечни хора, които съм срещала. Заглавието на книгата е доста абстрактно и бих добавила по-конкретно - щастието и нещастието започват от детството. Не си даваме сметка как програмираме несъзнателно децата си", започна презентацията на книгата си Стела Даскалова.
Според авторката децата имат интересно виждане за много неща и е хубаво да ги слушаме по-често. Повечето от децата споделят, че родителите им не ги изслушват, а им се иска по-често да си говорят с тях.
"Един от най-големите проблеми на днешните деца е страхът им от провал, породен от страха от родителите. Много деца живеят в едно ежедневно напрежение да не би да изкарат лоша оценка. Заслужава ли си да влошим психическото им здраве си заради лоши оценки?
В книгата се опитвам да кажа, че начинът ни на мислене е този, който определя дали сме щастливи или нещастни. Той определя вътрешната ни хармония - наличието, или липсата й. А децата ни заучават неволно нашия начин на мислене. Затова си заслужава да се вгледаме в себе си и да намерим собствената си хармония. Тогава бихме били наистина най-добрите родители", допълни писателката.
Стела Даскалова, освен че е социален педагог, пише книги и е майка на три деца, които най-осмислят живота й. Каузата за позитивното мислене и търсенето на щастие й е много ценна:
- Време е ние, българите да престанем да бъдем на второ място по нещастие. Характерно за нашия народ е да си намира за какво да се чувства нещастен. Начин на мислене, който се наследява от поколение на поколение. Теорията за позитивното мислене е популярна на хората в Европа и Америка още от началото на XX век. Само че при нас нещата са доста по-хладнички и консервативни. Когато скъсахме със социализма се отприщихме на критика, на оплакване и на негативизъм. Точно защото преди това бяхме длъжни да виждаме само хубавата страна на нещата. Мисля си, че постепенно с времето ще се балансират нещата. Все повече хора се интересуват от позитивното мислене, какво е то и вникват в дълбочина.
В момента, в който престанах да търся опасностите и негативните страни на живота, започнах да се съсредоточавам да откривам хубавото във всяка една ситуация, живота ми стана по-успешен и се чувствам по-щастлива.
Вие открихте ли грешки като родител на три деца?
- Разбира се, че съм откривала и продължавам да откривам такива и днес. Аз също съм била негативна и съм развивала негативни сценарии. Много съм се страхувала от болести, като всяка майка. Но с течение на времето осъзнах колко безсмислени са повечето страхове. Всъщност, колко повече оставяме детето да се развие самостоятелно, то става по-силна личност и може да справи във всяка една ситуация. Така че колкото по-малко обгрижваме, толкова по-силно ще бъде то и ще реагира правилно във всяка една ситуация. Категорично съм се справила със страховете си. Аз редовно се допитвам до моите деца.
Анализирайки грешките си, родителите не трябва да остават с чувство за вина. Това са несъзнателни грешки. Всеки родител има добри намерения и дава най-доброто от себе си.
Смятате ли да продължавате да пишете?
- Да, в момента пиша втора книга. Но няма да кажа нищо за нея, защото все още е твърде рано.
________________________________________________________________________________
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg