Вход | Регистрация

АЕЦ "Белене" и парите за здравеопазване?

Дали би бил легитимен националният референдум и защо държавата осигурява децата върху половината от осигурителния доход, коментира депутатът д-р Ваньо Шарков

АЕЦ "Белене" и парите за здравеопазване?
Снимка: Север.бг

"Не трябва да се подхожда по грандомански начин при провеждането на референдума за АЕЦ "Белене". Заради това партийната върхушка на БСП да не бъде накарана да върне парите, дадени за строителството на централата да провеждаме цял национален референдум..., не ми се струва уместно.". Това заяви във Велико Търново синият депутат д-р Ваньо Шарков по повод бъдещето национално допитване. Според него на дневен ред е и въпросът - дали би бил легитимен националният референдум?

"По Законът за прякото участие на гражданите в държавната и местната власт, раздел 2, чл. 9, ал. 2 - Националният референдум се предприема, когато въпросът е с национално значение от компетентността на НС. По Законът за ядрената енергия, раздел 4 , чл. 45 - Ядрена централа се изгражда по решение на МС. Затова Синята коалиция, чрез юристи е поискала тълкувателно решение от Коституционния съд дали може да бъде произведен такъв и дали резултата ще е легитимен", посочи депутатът.

Според него трябва да се мисли и в посока безопасна ли е бъдещата ядрена централа, ако има такава и какво ще е отражението, ако има несполука с нея на следващите поколения.

Друг проблем, който синият депутат постави във Велико Търново е, че държавата не изпълнява своите задължения така, като я изпълняват добросъвестните български граждани. А именно държавата осигурява децата върху половината от осигурителния доход, не на 8 %, а на 4 %. Още през септември 2009 година година той и Мартин Димитров, бивш лидер на СДС са внесли поправки в Закона за здравното осигуряване.

"Управляващите бяха записали промените да влязат в сила от 1 януари 2013 година с бюджета. Но в него става ясно, че не изпълнява това, което е записано в закона от 2009 година. Трансферът от държавния бюджет към НЗОК остава в същия размер и това увеличение няма да влезе. Това означава или че ще бъде променен Законът от 2009 година или управляващите, Симеон Дянков не са си направили сметките добре и са очаквали 2013 година да ги изпълнят или са излъгали, че в края ще свършат някаква работа", коментира д-р Шарков. И допълни, че това би означавало, че държавата ще продължи да бъде некоректна към българските граждани.

941 млн. лева остава трансферът. Това са здравноосигурителните вноски на всяко лица, което не може само да си ги плащат като децата, студентите пенсионерите и др.

Твърденията на финансовият министър Симеон Дянков били, че трябват още 300 млн. лева за увеличението с 8 %, т.е. не трябвало да бъде удвоена сумата от 941 млн лева, за да бъдат осигурени децата.

"Не може да твърдиш, че са ти приоритет децата, а да ги осигуряваш наполовина. По данни на Евростат през август тази година, България е единствената страна-членка в ЕС, която е намалила парите за здравеопазване като част от Брутния вътрешен продукт от 5,3 % през 2002 година на 4,1 % през 2012 година", заключи д-р Шарков.

 

 

__________________________________________________________________________________

Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар