Д-р Любомир Василев: "Моята кауза е всеобща"
Снимка: Север.бг
Почти всеки ден медиите показват дете, което има нужна от пари за лечение в чужбина. Отваря се дарителска сметка. И ако се съберат достатъчно средства в нея, то отива да се лекува в чужбина. Рядко или по-скоро никой не споменава обаче, кой пряко има значение в изпращането на малкия пациент за лечение извън България.
Един такъв лекар е великотърновецът д-р Любомир Василев, който е единственият упълномощен представител у нас на клиниката за присаждане на стволови клетки в Москва. За девет години работа за престижната болница е помогнал на над 200 деца да се лекуват с висотехнологичните стволови клетки с растежен фактор. И винаги споделя с радост и гордост за всеки пациент, на когото е помогнал. Особено и когато резултатите са красноречиви. Неговото дете Иван Василев, вече на 16 години е първото у нас, с присъдени стволови клетки в руската столица.
"За съжаление нашето единствено дете е с много тежка неврологична патология, водеща до тежка неврологична симптоматика причинена от усложнено раждане застрашило живота на майката и плода през кризисната пролет на 1997 година , което благодарение на лекарите от Университетската Болница в Плевен и на нашето отговорно отношение като лекари и родители е вече на 16 години. Това преобърна живота ни и ни накара да погледнем проблемите в очите, да намерим с течение на времето качествено решение и да помогнем на други семейства изпаднали в нашата ситуация", разказва д-р Василев, приел своята кауза за всеобща.
И той като от страна на държавата, а именно Фондът за лечение на деца в чужбина няма пари за лечение със стволови клетки, защото няма адекватни доказателства за успеваемостта на тази методика, родители търсят алтернативни варианти. А щом стане дума за лечение в Москва се обръщат към великотърновеца.
Най-новият негов пациент от България, това е малкият Филип от Пловдив, който е в будна кома от година. Той вече е преминал първо успешно лечение в Моска и е у дома. Предстоят му още интервенции.
Друг случай, майка достойно се бори за своето дете от Варна. Достоен за рекордите на Гинес от отрицателна гледна точка, когато трябва да ражда бебето си. Получила е разкритие на плода, в предродилна зала. Тогава била нахокана и накарана да се премести на собствен ход до родилна зала. Това е довело до асфиксия на мозъка и увреждане на плода. Таткото решава, че това не е неговия живот, обяснили са му какво го чака, емигрира някъде по света. И майката остава да се бори сама. Обществото помага, но ... Сега детето е VIII клас, ходи на училище. Мечтае да ходи самостоятелно. "Всъщност той има пареза на долните крайници вследствие на исхимията, която е получил по време на раждане", посочва д-р Василев.
Друг пример от практиката му е Любчо, който го гледа баба му. "Това детенце започва да страда преди да се е родило. По данни на бабата 2003 година бремената майка излиза на 8 март да се почерпят със съпруга си. Но пиян шофьор помита семейството. Получава се тежка ситуация, тя почти умира на пътя. Лекарите успяват да изродят бебето. 3 месеца след това почива и таткото. Сирак остава, а още не прогледнал. Детото се ражда в 7-ия месец. Това води със себе си и травматологични увреждани", разказва доктора.
Тогава от Президенството и Българската Коледа му се обаждат да помага. И той го прави. Най-стриктно е спазвано лечението на детето в Москав. И сега Любчо ходи на училище, говори, пее и танцува. За него медиите също са правили редица репортажи.
"Затова един от най-важните моменти е планираното раждане, в унисон между колегите от доболничната помощ и в отделението. Един медицински документ придружаваш родилката, в който консултацията е отразявана ясно, точно и конкретно, както и да е описано прилежанието на плода, да се даде проекторешение за раждането на детето е добре. Защото като се стиковат нещата, няма да има проблеми. Да няма есктремни действия, стрес, а планов порядък. Вярно е, има ситуации, които изискват неотложни спешности. Когато е планирано раждане, препоръчано, рискът от патологични раждания е сведен до минимум. 50% от възможните лекарски грешки могат да бъдат избегнати, когато има плановост. В спешен порядък има грешка. Всички грешат, не само лекарите", посочва д-р Любомир Василев.
Как протича одобрението за клиниката в Москва?
Процедурата е следната. Представя се детето с електронно му здравно досие, изработено от великотърновеца. Той го представя на място или пред камерата през интернет до руските си колеги. Клиничният съвет се запознава с документите и в последствие, ако състоянието му позволява и е индицирано за успешно лечение да бъде приет за лечение. От там руските учени на базата на представените от България медицински документи предварително ще се произнесат относно възможностите и ефективността от лечението по тази технология. В случай, че пациента е одобрен за лечение , ще му се издаде от Москва документ за проектопрограма и стойност на лечението и се отправя покана за лечение. Пред застрахователната компания също се представя досието. Сключва се договор за лечение на детето. Задължава се клиниката и стриктно се следи да се изпълнява програмата му на лечение. Клиентът е защитен максимално. Но имат показания, но и противопоказания. Затова е този предварителен скрининг на пациента за неговото състояние.
"Няма как дете да получи зелена светлина, без да е минал пред съват. Защитавам го като каузата на своето семейство. Но има и родители на деца, минали през всякакви процедури и тогава се обръщат към мен. Дори родителите да изпратят документите до Русия, те ми ги връщат при мен, защото ми имат доверие. Иванчо, моето дете е първото от България лекувано със стволови клетки. Ние постигнахме много с високите технологии. Но навлизането в пубертета сега е проблем", казва д-р Василев.
"Искам да отговоря на екипа на Фонда - цял свят се развива в сферите на високите технологии. За да придобият представа за какво става става въпрос може да проверявт в интернет. Не искат да видят и така им е удобно. А всички виждат ефекта от това лечение, защото това са техногиите. Американците инвестират над 20 млрд. долара във високи техногии, Русия, Франция, Швеция също. Дори ЮАР инвестира, Астралия, Япония", пояснява великотърновския лекар.
Какво лекуват стволовите клетки?
Методологията, по която се развива клетъчната технология е ефективна при терапията и реконструктивните процеси свързани с изграждането, надграждането и функционирането на увредената мозъчна тъкан.Такова патологично болестно състояние се получава в следствие на множество травми, свързани с битовият начин на живот на обществото , функционални нарушения , дегенеративни процеси, авто-имунни процеси, мозъчно съдова болест и много други причини водещи до морфологични и структурни увреди на мозъчната материя, изразяващи се в неспособност за нормална двигателна активност, възприятие на околната среда, нарушени адаптивни процеси и начин на живот на пациента, изискващи неотложна помощ и постоянна зависимост от придружител, както и огромно бреме и изпитание за близките му.
Стволовите клетки не лекуват генетичната патология. Но високотехнологичното лечение са надеждни за диабет, тип 2, проучвания се правят в успешното лечение на инфаркт на миокарда, в нервнопатологията, множествената склероза при деца, мозъчните тумори при децата, костно-структурните злокачествени образувания, детската церебрална парализа, мозъчна исхимия и последствията от нея.
Кое е най-важното?
Хубаво е да има планираност на раждането. 80% от раждането на деца с увреждания може да се предотврати, ако го това е налице. Личният лекар може да бъде координатор. Секцио примерно, с тест за алергия предваритено, заедно с други изследвания. Нужно е да се действа бързо, адекватно. При сложна и критична ситуация минутите са осем, при които може да оживее нервната система. Важно е и да се прецени точно дали килограмите на плода съответстват на детеродния канал на майката. При едър плод и при една слаба жена е трудно. Спира да се движи кръвта по него. Вродените инфекции също са важни, посочва доктора.
Затова всяка жена трябва да се отнася максимално коректно към здравето на дете то си. Да живее здравословно, да изключи всички вредни навици, да е отговорна към бъдещето си дете, да не ходи в заведения, където се пуши, да спре алкохол е желателно, да спортува, да се движи, да живее без стрес, редовно да си прави изследвания, да износи плода си с любов. Да изисква от доболничната помощ план за нейното раждане. Най-хубаво е когато лекарят й я наблюдава и той я изражда. Това е най-добрият вариант, убеден е д-р Любомир Василев.
Ако статията ви е харесала, присъединете се към Sever.bg във Facebook, за да следите и там всичко, което публикуваме.