Нов културен център отвори врати във Велико Търново
Снимка: Север.бг
Културен център на Международния съвет на самодейните средища и "Хлебна къща" ще е място за социални срещи, в което хора от различни възрасти, професии и произход ще могат свободно да месят и споделят хляб заедно. Зад идеята стои д-р Надежда Савова, културен антрополог от Университета "Принстън", основател и председател на Международния съвет на самодейните средища /МЗС/.
Хлебната къща е изцяло вдъхновена от читалищния модел – места за четене, културни събития и социални срещи. Първата хлебна къща е открита в Габрово през 2009 година и в момента функционира именно като читалище. Освен във Велико Търново и Габрово, в България са открити още три - в Пловдив, Златарица и Лобош.
Именно тук ще бъде организиран първият световен конгрес на културни центрове и техни мрежи, подобни на българските читалища. Конгресът ще се състои от 23 до 27 септември и ще събере културни мрежи от всички континенти, като поканени са над 40 страни.
"Мечтаем си да обединим всички подобия на читалища от тази страни като ги наречем точки на щастието, защото в крайна сметка на мисията на едно читалище е да дава щастие на хората. Нека си пожелаем Велико Търново да стане европейска столица на културата, да творим към това и всички да допринесем поне с усмивки да са ни по-усмихнати улиците", с тези думи Надежда приветства посетителите на откриването на центъра.
Дейностите на културния център са тематично и пространствено свързани с физическите нива на сградата, които са три. Първото ниво е място за творци на съвременно концептуално изкуство. Мотото на пространството е "Следващо изкуство – следващо ниво – следващо поколение". Името е породено и свързано с нивата на къщата. Мазето се превръща в символ на нулата и се явява почва, в която се ражда нещо ново, което постепенно ще расте и ще се развие.
"Читалището трябва да приема и модерното изкуство. Затова прецених, че е хубаво да създадем едно такова пространство, където всички ще могат да експериментират. Пространството е много нетрадиционно и е точно за експерименти.", определи първото ниво на къщата Искра Иванова, автор на инсталацията, с която се откри мястото за неконвенциално изкуство - "Конфронтация на мазе".
На второто ниво ще се прилагат методите на мрежата "Хлебни къщи" - колективно месене на хляб, съчетано с изкуства (театър, поезия, музика). Хлебните къщи в България са един нов читалища, пресечна точка на традиция и модерност.
Третото ниво ще е координационен и информационен център.
На откриването на културния център бе представена и фотоизложба проследяваща пътя на хляба по света. Представени са другите Хлебни къщи, които са извън България - в Перу, в джунглите на Амазонка, близо до Мачо Пикчо, Южна Африка, Индия, Етиопия, Бразилия, Йерусалим. Общо 15 Хлебни къщи са открити по света.
Бе представен и търновският екип, който ще координира дейностите на Хлебната къща в старата столица.
Присъстваха и Ели Стойчева, секретар на НЧ "Искра" - Велико Търново и Ваня Недева, секретар на НЧ "Напредък 1869" - Горна Оряховица, които обясниха с няколко думи дейността на читалищата.
"Има едно насадено и преиначено схващане, че читалищата са организации, които са създадени преди много години и в нашето съвремие ролята им е игнорирана. Трябва да уверя младите хора, че няма нищо подобно. Читалищата са този притегателен център, където хората съпреживяват изкуство, било то и самодейно. Посещават ни от 5 до 60-годишни създатели на творчески продукт и потребители", подчерта Ели Стойчева.
Културният център на Международния съвет на самодейните средища и "Хлебна къща" във Велико Търново се намира на Самоводската чаршия.
Организаторите обещават това да бъде пространство, където ще се случват различни културни събития (изложби, културни дискусии, арт инсталации, пърформанси и др.), както и събития с хлебна тематика от социалната програма "Мрежа Хлебни Къщи" на М3С. Тези събития ще показват различни аспекти от работата и идеи за потенциални програми на културните центрове и мрежи по света, които М3С обединява и координира.