Фондът на РНБ "П. Р. Славейков" се увеличава, читателите - също
Снимка: Север.бг
С 9 000 библиотечни единици се е увеличил фондът на РНБ "П. Р. Славейков” -Велико Търново. По данни на културната институция 7876 тома са книги и некнижни материали, а 1124 периодични издания. 4203 тома са набавени чрез депозиране на печатната продукция от българските издателства чрез Националната библиотека, закупени са общо 2375 тома и са дарени 2364 тома.
Освен закупуването на литература, библиотеката продължава да разчита на даренията от издателства, различни организации и частни лица. От своя страна осъществява съвместна дейност с всички великотърновски издателства, като представя и популяризира пред търновската общественост техните нови заглавия.
За изминалата година най-голям дарител на библиотеката беше великотърновското издателство "Фабер" дарило над 2000 тома от книжната си продукция. Други издателства, дарили от своята печатна продукция са великотърновските издателства "Абагар”, Университетско издателство "Св. Св. Кирил и Методий", Академично издателство "Д. А. Ценов" - Свищов.
През 2012 г. Министерство на културата поднови Програмата за подпомагане на библиотеките: "Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност", чрез която библиотеката получи финансова подкрепа в размер на 15 000 лв. Новозакупената литература е на базата на проучване на читателските интереси и след консултации с библиотечните специалисти от сектор "Обслужване" в библиотеката.
По интересните и търсени от читателите автори и заглавия, закупени чрез проекта са: Елиф Шафак, Хорхе Букай, Ел Джеймс, а от българските - Георги Господинов - "Физика на тъгата", Мирослав Пенков - "На Изток от Запада", продължават да се търсят Българските хроники на Стефан Цанев, Милен Русков – "Възвишение", Калин Терзийски и др., важна е и новата книга на президента Ж. Желев "Тоталитарните близнаци" - нова редакция на "Фашизмът" - 30 години по-късно, издадена от Фабер.
Закупени са книги от областта на хуманитаристиката - история, литературна теория, изкуствознание, също научна и справочна литература, която да замени остарялата, издадена през миналия век. Обърнато е внимание и на потребностите на децата от нова детска и учебно-помощна литерастура, която да подпомогне учебния процес и да запълни празнотите по списъците за лятно четене в начален и среден курс.
През изминалата година библиотеката получи дарение на ново издание в превод на български език на една от най-стойностните книги в историята на българската археография "Царството на славяните" на Мавро Орбини отпечатана от издaтеля Дамян Яков във връзка с 250-годишнината от написването на История славянобългарска.
Обновяването и актуализирането на библиотечните фондове е свързано с привличането на нови целеви групи читатели и със задачата да върнем младите хора в библиотеките. През последното десетилетие забелязваме една нерадостна тенденция на читателски отлив от библиотеките, проблем който е в световен мащаб и който библиотеките се стараят да преодолеят чрез организирането на мащабни инициативи в международен и национален мащаб като национални библиотечни седмици, маратони на четенето и др.
През изминалата година са обслужени общо 8812 читатели. Посещенията са били 98 289, а заетите библиотечни документи - 252 138. През годината повече книги от библиотеката са прочели мъже - 5194, а жените са били 3618. Читателите до 14 год. са били 2232, а над 14 - 6580.
В читалнята на библиотеката през 2012 г. са ползвани около 15 000 библиотечни единици, като лек превес имат вестниците и списанията. Това се дължи на факта, че библиотеката е най-голямото фондохранилище на периодични издания в Северна България.
В жанрово отношение се ползва научна литература предимно с историческа тематика и от областта на обществените науки, което се обуславя от интересите на академичната общност в града.
През изминалата година продължава да се наблюдава повишен интерес към услугата "Междубиблиотечно заемане", чрез която библиотеката осигурява предимно материали на други библиотеки. Практиката да предоставяме дигитални копия на исканите материали е изключително успешна, защото е бързо и евтино за читателите и броят им вече надвишава два пъти тези на хартиен носител.
В областта на издателската дейност през 2012 г. библиотеката издаде 2 книги, свързани с юбилейни годишнини на класици в българската литература, родени във Великотърновска област. Това са двуезичният сборник на български и английски език с приказки на Ангел Каралийчев, роден в гр. Стражица преди 100 години и драмата "Иван Шишман” на Камен Зидаров, роден преди 110 години в с. Драганово, общ. Горна Оряховица.
Макар и в затруднено финансово положение библиотеката финансира издаването на сборника с доклади в 2 части от Десетата национална научна конференция "Библиотеки-четене-комуникации”, издание на Великотърновското университетско издателство. Сборникът е ценно библиотековедско помагало за преподаватели, докторанти, студенти и библиотекари-практици, които се запознават чрез него с водещи тенденции и практики в областта на библиотекознанието и научната информация.
През изминалата година освен реализирането на дейности и обучението на библиотечни специалисти и граждани по Програма "Глобални библиотеки-България” с финасовата подкрепа на Фондация "Бил и Мелинда Гейтс” библиотеката защити два проекта: " Laydy café 45+” за мотивиране на активноста на жените в средна възраст извън професионалната сфера, който се реализира по Програма "Учене през целия живот”-секторна програма "Грюндвиг”, финансиран чрез Центъра за развитие на човешки ресурси и другият проект: "Електронен архив на документалното наследство за Балканските войни”, финансиран от Фонд научни изследвания при Министерство на образованието, науката и младежта. Общата сума по проектна дейност на библиотеката за 2012 г. е 132 000 лв.
2013 г. е Европейска година на гражданите, с цел увеличаване на осведомеността за правата, свързани с европейското гражданство, затова и основната цел на работещите в РНБ "П. Р. Славейков” – Велико Търново ще бъде да предоставя равни възможности на гражданите за ползване на богатия фонд на библиотеката за личностно усъвършенстване, за литературни и културни занимания, за непрестанно добиване на нови умения и знания.
Със своята дейност библиотеката желае да допринесе и активно да участва в изграждането на авторитета и имиджа на община Велико Търново, необходими за получаване на престижната титла "Културна столица на Европа” през 2019 г.
Факти свързани с четенето в национален мащаб:
Доста силна е била 2012 година за любителите на книгите, отчитат от ПНБ "П. Р. Славейков". В България са продадени над 12 милиона екземпляра. Най-четеният автор за годината е туркинята Елиф Шафак. Нейният роман "Любов" е продаден в няколко хиляди екземпляра.
Другите най-четени автори са Хорхе Букай и класиката на Екзюпери "Малкият принц".Най-четеният български автор е Мирослав Пенков, Стефан Цанев, Людмила Филипова, Тошо Тошев, Калин Терзийски, Вера Мутафчиева,Мадлен Алгафари.
От чуждестранните автори най-голям интерес има към любовните и криминални четива и най-четени автори са: Нора Робъртс, Даниел Стийл, Джон Гришам,Андрей Воронин, Александра Маринина. Не е спрял интересът към Пауло Коельо, Хорхе Букай, Робин Шарма,Петър Дънов, Блаватска,Лилиан Глас,Джон Кехоу, Франсоаз Долто.
Засилва се интересът към руските автори, които се четат от студентите по задължителните списъци от изпита по руска литература.
_________________________________________________________________________________
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg
_________________________________________________________________________________
Видеоматериали от интересни прояви https:/ /www.youtube.com/user/severbg?feature=watch