"Носталгия и предчувствие" представи Дешка Денева
Снимка: Север.бг
"Носталгия и предчувствие". Така е нарекла своята самостоятелна изложба великотърновската художничка Дешка Денева. Тя се представи с 50 творби в изложбени зали "Рафаел Михайлов" в старата столица.
Защо точно под това мото е експозицията й, попитахме графичката? А тя с усмивка ни отговаря - "Защото хем е тъжно, хем е обнадеждаващо. Отбелязвам 60 години, все пак това е носталгия за отминалото време, за годините. А в същото време е очакване за нещо хубаво. Дано да има нещо хубаво вбъдеще". А спомените са повече от хубави. Още от ученическите й години, и студенството.
"Спомням си, имахме практика, на пазара рисуваме скици на хора. Това го правихме цял месец. Оттам излизат много неща. Не знам дали и сега е така, но тогава беше много интерено всичко, и занимателно. Рисуваше се човешкото тяло, рисувахме и пейзажи", усмихва се пак художничката.
Изложбата й "Носталгия и предчувствие" е ретроспективна, по повод юбилея й. Представени са ранните й творби и последните й художествени хрумвания - колажите.
"Първите са линорезба. Вдъхновявала съм се от възрожденската щампа. Тя е строга, локанична. Но съм приела ограниченията. Вълнувам се от играта на светлина и тъмнина, присъща на бароковия натюрморт, от обикновенните предмети в живота, които пулсират около нас и в нас. Имам и натюрморти, пейзажи. Следват експерименти, които съм си позволила в по-зряла възраст. Това са колажите, където съм си запазила графичната техника. Гравюрата ми допадна и възрожденската щампа - това са икони като щампа, като гравюра. Интересни са, защото са графични. Много ми харесват", пояснява авторката. И допълва, че при колажната техника е използвала вписването на предметите в пространството. С това тя предава хармонията на вечното и временното в заобикалащия, променящ се, динамичен свят.
Казва че рисува откакто се помни. И твори в щастливите си моменти. Ако се съди по броя на творбите й, явно доста хубави мигове е имала, добавят и нейни почитатели.
Дешка Денева е родена през 1953 година във Велико Търново. Още в прогимназията посещава детската школа към Дома на профсъюзите с преподавател Благой Иванов. От 1971 до 1975 година следва специалност "Графика" във Факултета по изобразително изкуство към ВТУ, с преподавател Мотко Бумов. След завършването си работи предимно в областта на графиката, илюстрацията и оформлението на книгата. От 10 години работи в Регионална библиотека "П. Р. Славейков”.