От октомври стартира строежът на депото за отпадъци
То ще разреши екологичния проблем в регион Велико Търново
Снимка: Север.бг
В началото на октомври можем да очакваме проектът за изграждане на регионална система за управление на твърди отпадъци в регион Велико Търново да бъде задействан, като символично бъде направена първата копка. Депото ще обслужва шест общини на територията на областта - Горна Оряховица, Лясковец, Елена, Стражица, Златарица и Велико Търново. Това заяви ръководителят на проекта Зорница Кънчева на пресконференция в ритуалната зала на Община Велико Търново.
На срещата присъстваха представители на някои от общините-участници по проекта - кметът на община Велико Търново инж. Даниел Панов, областният управител Георги Камарашев, кметът на община Горна Оряховица инж. Добромир Добрев, кметът на община Златарица Пенчо Чанев.
За място на изграждането му беше избран терен в землището на търновското село Шереметя, след като щателно са направени необходимите проучвания на района.
Към момента в регион Велико Търново се образуват около 53 000 тона битови отпадъци за година, като близо 83% от тях са от домакинства.
"Началото по инвестиционния процес за изграждането на депото трябва да разреши един от дългогодишните екологични проблеми – този с депонирането им, на територията на шестте общини от Великотърновския регион – Горна Оряховица, Лясковец, Елена, Стражица, Златарица и Велико Търново. Това е най-голямата инвестиция за региона на Велико Търново по Оперативна програма "Околна среда 2007-2013 г.", която ще реализираме до края на 2015 година", коментира търновският градоначалник Даниел Панов.
Очакваните ефекти от реализирането на бъдещия проект са екологосъобразно третиране и обезвреждане на битовете отпадъци; намаляване на вредното въздействие върху околната среда; депониране на цялото количество събрани биоразградими отпадъци; рециклиране и оползотворяване на битовите отпадъци в региона.
Ползите от проекта ще бъдат свързани с осигуряване на 51 нови работни места. Продажбата на рециклируемите материали ще генерира приходи, които ще повлияят върху таксите за битов отпадък и това ще доведе до намаляване цената на комуналните услуги. Благоприятно ще бъде и въздействието върху населението и околната среда поради намаленото ниво на замърсители и минимизиране на вредното въздействие върху въздуха, почвата и водата.
От самото стартиране на проекта са осигурени работни места за експерти, еколози, проектанти, инженери, строители, които наброяват 1000 човека през последните 15 години. Над 50 организации и институции са взели участие в планирането и съгласуването на процедурите.
Проектът "Изграждане на регионална система за управление на отпадъците в регион Велико Търново" се финансира по Оперативна програма "Околна среда 2007 - 2013", като общата му стойност възлиза на 33 463 212 лв. Европейският фонд за регионално развитие е отпуснал 26 050 997 лв. за дейността, а средствата от държавния бюджет са на стойност 4 597 234 лв. Собственият принос на общините възлиза на 2 814 980 лв.