Скокът на такса смет ще доведе до сътресения
Разделното събиране на отпадъците ще реши проблема, смята областният управител на Ловеч
Областна администрация - Ловеч
Решението за мораториум за запазване на текущото отчисление от 15 лв., на депониран тон отпадък бе единодушно прието на среща между представители на две министерства, областна администрация-Ловеч, и общините.
На работната среща в петък, инициирана от областния управител Милко Недялков, присъстваха депутатът от БСП и член на комисията по "Бюджет и финанси" в НС Димитър Горов, Мария Сирийска – главен експерт "Данъчна политика" в Министерството на финансите, Ориета Миланова от Министерството на околната среда и водите(МОСВ), зам.-изпълнителния директор на НСОРБ Теодора Дачева, кметове и представители на общини от Ловешка област и експерти.
Европейска директива е заложена в текущата нормативна уредба, която предвижда увеличение на отчислението на 35 лв. на тон депозиран отпадък. Средствата, които заделят общините от отчислението, се депозират в сметка, оперирана от МОСВ, с която ведомствата по места не могат да разполагат.
С подобно увеличение, таксата смет би била скочила от 15% в Ловеч, до 25-30% в Угърчин, Летница и Априлци и 50-55% в Тетевен и Троян според експертите от общините.
Драстично увеличение се очаква и в други общини на територията на страната, констатира Теодора Дачева. Според нея така смет ще скочи с до 80% в някои региони, където има недостиг на съдове и сметоизвозването е на дълго разстояние до депото.
От икономически срив до екологична катастрофа са възможните сценарии, които прогнозираха експертите на срещата. Според тях, по примера на Португалия, Ирландия и Гърция България трябва да договори отстъпка от Европейския съюз за замразяване на текущото отчисление за период от 1 до 5 години, до намиране на най-ефективна методика.
Текущата нормативна уредба задължава собственика като данъчно задължено лице да заплаща такса смет. Промяна бе дискутирана и по тази точка. Експертите призоваха и ползвателят (наемателят) да плаща ставката за битов отпадък. Еднакъв трябва да е моделът и при недвижимите имоти, и при преместваемите съоръжения (павилиони).Парадоксално сега собствениците на къщи и апартаменти заплащат такса смет, а собствениците и ползватели на павилионе – не, въпреки че са най-големите замърсители на градската среда.
Дискутирани бяха и вариантите гражданите и бизнесът да преминат от заплащане на промил върху данъчната оценка на реално отчетено количество отпадък. Според Областният управител на Ловеч Милко Недялков трябва плавно и поетапно да се правят промените, защото резки промени в системата ще доведат до сериозни сътресения.
Разделното събиране на отпадъците е разковничето, според губернатора. Трябва да имаме съзнание и да оперираме с отпадъците, като ги разделяме и изхвърляме по вид и материя. Депутатът Димитър Горов се ангажира да внесе разискваните точки от срещата в бюджетната комисия и да се разглеждат законодателни промени. Протокол от срещата и дискусията, ще бъде изпратен до всички ведомства, свързани с тематиката на проблема.