Съвременна система за управление на отпадъците ще обслужва 175 хил.души в региона
Днес се състоя заключителна пресконференция по проекта за новото регионално депо за отпадъци
Завършиха дейностите по изграждане на новото регионално депо за отпадъци край село Шереметя. Община Велико Търново вече разполага с една от най-съвременните системи в България за управление на отпадъците, информират от местната администрация.
6 общини ще бъдат обслужвани чрез новия способ, като до края на месеца ще бъдат подадени заявления за искане на разрешение за използването на депото.
От регионалната система на стойност 33,2 млн.лв. ще се възползват 175 хил.души от общините: Велико Търново, Горна Оряховица, Елена, Лясковец, Златарица и Стражица. Тя е създадена по европейски проект по ОП"Околна среда 2007-2013”. Приемателна комисия работи по издаването на Акт 15 към момента.
Днес във В.Търново се състоя заключителна пресконференция по проекта за новото депо, чийто водещ беше ръководителят на проекта Зорница Кънчева-Миладинова, началник на отдел "Околна среда” в Община Велико Търново.
53 000 тона е количеството битови отпадъци, които може да поеме първата от трите клетки за депониране за една година, като периодът на експлоатация е 15 години. Очакваните количества от шестте общини са близо половината от този обем.
Инсталацията е разположена върху 165 декара. Тя съдържа сепарираща и компостираща инсталации, пречиствателна станция, както и площадка за механично третиране на отпадъците по съвременни технологии. Четири български фирми ще управляват системата на депото, стана ясно още на пресконференцията.
Системата за управление на отпадъците отговаря на съвременните европейски практики, като е изграден пълен цикъл за обработка на сметта и са включени всички възможни сепаратори. Същите характеристики имат само съоръженията в София.
С използването на тази система вредното въздействие върху атмосферния въздух, почвите и водите ще бъде намалено в голяма степен и ще се повиши качеството на живот в региона.
Старото сметище в с. Шереметя предстои да бъде рекултивирано, за което се разчита на европейско финансиране. Около 4 милиона лева е прогнозната стойност на проекта за рекултивация.