Пациенти с катаракта ще ходят на Училище
Целта е хората да разберат повече за болестта
Снимка: sxc.hu
Училището за пациенти с каратакта в МБАЛ "Медика Русе” отваря отново врати.
Това съобщи началникът на отделението по Очни болести към лечебното заведение д-р Стела Шаханова.
Първата среща на училището ще бъде на 27 март, четвъртък, от 12.00 часа във фоайето на отделението по Очни болести. Срещите са свободни за посещение от всеки, който има желание да се включи в тях.
"Целта на Училището за пациенти с катаракта е, хората да разберат повече за това какво представлява катаракта. Научават какви са признаците на това заболяване, какво е необходимо да направят след като е поставена диагноза, и са насочени за оперативно лечение. Даваме подробности за различните вътреочни лещи, които са няколко вида”, обясни д-р Шаханова.
Тя уточни, че на хората, дошли в Училището, ще бъде направен скрининг, за да се установи дали има наличие на катаракта.
Училището за пациенти с катаракта провеждаше занимания през цялата 2013 година, а сега неговите занимания се възстановяват. До момента срещите са били посетени от няколко десетки пациенти.
За информация и записване: на телефон 0887/059009.
Катаракта (на латински cataracta — "водопад", на популярен език наричан още "старческо перде") е заболяване на окото, което представлява помътняване на естествената леща (lens cristalina). Най-често се среща при възрастните хора, но може да се появи и в по-ранна възраст особено като последствие на увреждане от друг характер - захарен диабет, травма, високо късогледство, хронично възпаление, ултравиолетово лъчение. Познати са и вродени катаракти - те са налице при новородени след боледуване от рубеола или сифилис от страна на бременната или след контакт с други тератогенни фактори.
Отстранява се с хирургични средства, като помътнялата естествена леща се разбива с ултразвук и се отстранява, а на нейно място се имплантира изкуствена такава.