Вход | Регистрация
Ловеч 20°C

Честит 1 април - Ден на хумора и шегата!

Честит 1 април - Ден на хумора и шегата!
Снимка: digital.bg

Днес е 1 април - Ден на хумора и шегата. Ден, в който търсим удобна възможност да се пошегуваме по оригинален начин най-вече с любимите си хора.

Историята на Деня на шегата е стара и се практикува от почти пет столетия. Според информация на Digital.bg предшествениците на този "празник" са римския фестивал Hillaria, който се провежда на 25 март, а също и Medieval Feast of Fools на 28 декември сред испаноезичните страни.

Една от първите регистрирани шеги в историята е от 1627г., когато ирландецът Едмънд О'Нийли принуждава своя брат да се качи на седлото на коня, след като преди това го е откачил от каруцата. Невероятното падане, което следва, първоначално предизвиква шок, но след това двамата приемат ситуацията с чувство за хумор и разказват историята на всички своя приятели. Няколко десетилетия по-късно много хора са подканени да се качат на Tower of London, за да видят как се къпят лъвовете в река Темза.

В началото една от най-разпространените шеги на 1 април е да се издебне някой приятел и без той да види да се постави хартиена риба на гърба му. През последните години обаче хората проявяват все по-голяма креативност и днес възможностите да се позабавляваме с познатите са почти неограничени. В заключение ще отбележим, че в някои държави тази дата е различна, като например 1 май в Швеция и Дания.

Откъде идва все пак този празник, смятан от мнозина и за Ден на глупаците (April Fools' Day или All Fool's Day) - от Франция, Англия, Мексико и Швеция - това е тайната, която, за съжаление, се покрива в мрака.

Една от най-влиятелните версии за произхода на празника на забавата е свързана с факта, че първоначално на първи април се чествало в много страни, като деня на пролетното равноденствие и времето на Великден. Тържествата за отбелязване на "пролетната нова година" винаги са били придружени от вицове, шеги и смешни лудории.

Традиция на празника е жива и сега: причината е самата природа, защото хората се опитвали да запълнят пролетните капризи на времето с благоразположението на шегите и вицовете.

Другата, също разпространена версия за Деня на смеха, е свързана с прехода към Григорианския календар, който е бил въведен от папа Григорий през 1582г. Фактът, че Нова година се празнула през Средновековието не на 1 януари, а в края на март, това било преди кралят Шарл Девети (King Charles IX) да направи реформа на календара във Франция 1563-1564г. Ето защо, Новогодишната седмица започвала на 25 март и приключвала на 1 април.

В онези дни е било прието също хората да се забавляват през новогодишните празници. Но независимо от промените в календара, някои консервативно настроени (а може би просто неуведомени) хора, продължават да празнуват новогодишната седмица в стар стил. Другите се смели и шегували за тях, подарявали им "глупави" подаръци и са им викали "априлските глупаци". Така се е родил т. нар. "Ден на шегата."

През XVIII век този весел празник станал широко известен и популярен. Англичаните, шотландците и французите го разпространявали в американските си колонии. В Ден на хумора е било прието хората да се шегуват помежду си и да си правят безсмислена поръчки, например, някой да намери и донесе сладък оцет.

Първоаприлските шеги са изключително разнообразни и обхващат широк диапазон на хора като тези, които се майтапят, както и тези, над които се шегуват. Сред най-известните първоаприлски шеги, които вече са класифицирани в топ 100 на шегите и майтапите за първи април на всички времена (The Top 100 April Fool's Day Hoaxes of All Time), са: падането на кулата в Пиза, репортаж за летящите пингвини, кацане на НЛО в Лондон, смяна на десетичната система за измерване на времето, промяна на числото Pi от 3,14 до 3,0 и много други.

Каквато и шега да ви хрумне днес, направете я! Стига да е незлоблива и чистосърдечна. Определено имаме необходимост да погледнем (поне за един ден) по-ведро и открито на хората, ситуациите и света около нас.

Честит 1 април!

<<Sever.bg във Facebook>>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар