Бедността има женско лице
www.facebook.com
Свързаните с кризата съкращения на социалните разходи засягат жените в по‑висока степен, отколкото мъжете, това съобщават от българската редакция на Пресслужбата на Европейския парламент. Те трябва да бъдат компенсирани чрез инвестиране в обучение на работното място и чрез предприемачество за жени, заявиха депутатите в резолюция, приета днес. Други две резолюции разглеждат възможните мерки за ограничаване на половите стереотипи в ЕС и за защита на правата на жените в Северна Африка.
"Жените са изправени пред тиха криза, която влошава и отслабва техните позиции. Още преди икономическата криза, безработицата, несигурната работа на непълно работно време, ниските заплати и трудното кариерно израстване засягаха повече жените, отколкото мъжете. Днес последствията на политиките за ограничаване на разходите са двойно наказание за тях", заяви докладчикът (ЕНП, Франция) в дебат в понеделник, посветен на Международния ден на жената.
Парламентът подчерта, че ограничаването на разходите в сферата на социалната инфраструктура, като образованието, грижите за децата и здравеопазването, наказват жените, принуждавайки ги да работят на непълен работен ден, намалявайки по този начин не само заплатите, но и бъдещите им пенсии.
Депутатите заявиха, че за да се възстанови растежът и да се отстранят тези последици, страните членки на ЕС трябва да инвестират в обучение през целия живот, в преквалификация, в нови работни места, в насърчаване на предприемачеството сред жените и чрез развитие на заведенията, подпомагащи отглеждането на децата. Те трябва също да включат жените в процеса на вземане на решения и да насърчат баланса между половете в управителните органи на компаниите.
Резолюция за въздействието на кризата върху равенството между половете и правата на жените бе приета с 495 гласа "за", 96 "против" и 69 "въздържал се".
Половите стереотипи допринасят за феминизация на бедността, заявиха депутатите. Те са устойчиви на пазара на труда, особено в сектори като инженерството и грижите за деца, което води до професионална сегрегация и разлики в заплащането между мъжете и жените.
Необходими са нови политики и за законодателство за борба със стереотипите на полова основа в образованието, медиите и рекламата, пазара на труда и вземането на политически решения. Депутатите настояха още женският образ да бъде показван по начин, който да зачита достойнството на жените, вместо да се фокусира върху сексуалността на момичетата и жените.
Парламентът призова инструментите на ЕС да бъдат използвани за защита на правата на жените в Северна Африка и се обърна към властите в тези държави с настояване да се утвърди принципът на равенството между жените и мъжете в техните конституции и да се сложи край на всички форми на дискриминация и насилие срещу жени.
Това е силен и недвусмислен сигнал за солидарност и подкрепа за жените, които се борят в Северна Африка за свобода, демокрация и за зачитане на универсалните човешки права на мъжете и жените срещу всички форми на дискриминация и насилие. Както те самите обясниха, за тях това е една и съща битка. Ние трябва да подкрепим и проследим този труден преход и да гарантираме, че техните права ще бъдат признати и защитени в конституциите.
Присъединете се към Sever.bg във Facebook, за да следите и там всичко, което публикуваме.