10 съвета за "по-тънки" сметки за ток
Дават ги самите енергоразпределящи дружества
Снимка: Север.бг
Януари е. Все по-осезаемо се усеща зимата, студът и, че Голям Сечко ни е на "гости".
Скоро няма да си отиде, вещаят синоптиците. И тъй като заплатите ни все малки, а сметките ни все високи, по габровски, потърсихме варианти да спестим дори и от икономиите, които прави всеки у дома през този сезон.
Затова, ето ви 10 съвета за "по-тънки" сметки за ток, почерпени от самите енергоразпределящи дружества:
1. Изключвайте компютрите, лаптопи и зарядни устройства за телефон. В ел. мрежата те допълнително надуват сметките за ток. Например 27 лв. на месец харчи един компютър, а забравеното в контакта зарядно черпи около 70 ст. месечно в зависимост от мощността.
2. Не използвайте много, много духалките като отоплително средство. Защото ако работи по 10 часа дневно, в края на месеца това ще ви струва 130 лв.
3. През зимата пералнята харчи средно 18 ст. повече на изпиране само заради по-студената вода. Така през зимата се натрупват средно 10-15% отгоре в сметката, просто защото някои уреди са зависими от температурата на водата и по-студеното време. Когато е възможно, използвайте програми на пералнята с по-ниски температури. 85 % от електроенергията при пускане на пералнята отива за стопляне на водата.
4. Оставете хладилника по-далеч от готварската печка. Поставянето на го на място, където не е огрят от пряка слънчева светлина, далеч е от отоплителни тела и готварската печка, спестява електроенергия. С всеки един градус над 20°С, потреблението му нараства с около 6 %. При закупуването на нов хладилник си струва да се инвестира в клас А за енергийна ефективност.
Такъв модел е по-скъп от хладилник клас B, но разликата се възвръща с по-ниско потребление на електроенергия. В случай, че хладилникът Ви е над 10 годишен - заменете го с нов. Тази инвестиция може да намали наполовина електроенергията, която изразходвате.
5. Интересувайте се от спецификациите на електрическите уреди, които купувате. Когато купувате нов електроуред е добре да обръщате внимание на енергийните етикети. Според тях електроуредите са разделени на групи от А до G - от най-пестеливи до такива с най-голям разход на електроенергия. Информирайте се и какво е потреблението на електроенергия в режим stand-by, ако електроуредът има такъв (най-често това са телевизорите).
6. В случай, че печете често, снабдете се с фурна на горещ въздух, която ще ви позволи да изпичате ястията равномерно и то при по-ниска температура. Това ще ви спести до 40 % от необходимата електроенергия.
7. Снабдете дома си с добра топлоизолация. По-този начин съхранявате топлината за по-дълго време през студените дни. Освен това, добрата изолация предпазва и от горещините през лятото.
8. Използвайте икономични крушки. В сравнение с класическите електрически крушки те пестят до 80% от електроенергията при сравнително същото ниво на осветление.
9. Купете си разклонител с много гнезда и ключ за изключване. По този начин с натискането само на едно копче ще можете да изключвате много електроуреди, включително и такива, които харчат доста електроенергия на режим stand-by.
10. Ако пък ви няма от дома дълго време, изключете главния бушон. Оставете хладилникът да си почива, ел. системата също. Така ще избегнете и вероятността някой недобросъвестен съсед да ви "дръпне" от ел. енергията.