Пълно с кадри, ама безработни
Нужно е и качествено образование, смятат от Стопанската камара
Bonnie Getchell
Една от основните стъпки, които прави страна, намираща се в криза, е засилено инвестиране в образованието. При нас става точно обратното.
Всички ресурси, които са спестени за лекари и учители, след време ще ни излязат прескъпо. Това коментира пред Агенция Фокус" д-р Томчо Томов, ръководител на Националния център за оценка на компетенциите към Българската стопанска камара /БСК/.
"Професиите, които се търсят, при които положението на пазара на труда е най-изострено, са лекари и учители и парамедици. Усеща се и прогресивно нараства тенденцията на дефицит на лекари – тези направления не могат да бъдат покрити, емиграцията е много сериозна. Ако не се вземат мерки ще бъдем принудени да се лекуваме в чужбина или от специалисти с много малък опит”, заяви д-р Томов.
Всеизвестен факт е, че в момента на пазара на труда има претрупване от едни квалификации, от които той не се нуждае - като бизнес икономика, право, някои хуманитарни науки. Факт е и, че сегашното образование създава безработни.
"Редица специалности в професионалното образование не могат да наберат желаещи ученици, да осъществят приема си и по тази причина системата ги закрива. Например – професията асансьорен техник, виждате до къде доведе ситуацията, а има и много други професии”, поясни Томчо Томов.
В момента страната ни има нужда от кадри с математическа и инженерно-техническа подготовка, както и с подготовка по някои приложни науки - химия и биология.
В ИТ сферата, която е една от най-предпочитаните у нас, също се отчита сериозен недостиг на кадри - около 40 хил. специалисти. Причината за този дефицит е липсата на достатъчно квалифицирани хора, получили необходим опит и качествено образование.