"Върви народе възродени" и в други градове на Севера
Община Левски
С химна на славянските просветители, светите братя Кирил и Методий, започна най-светлият български празник в Левски - Ден на славянската писменост, българската просвета и култура. Тържествено бяха изнесени и знамената на петте училища в Левски, а постиженията им през годината са основание за гордост и радост, информират от Общината.
Над 150 деца и ученици от училищата и детските градини в общината със своя талант сътвориха жизнерадостен, красив празник със стихове, песни и танци на откритата сцена пред Общината.
Кметът на Община Левски Любка Александрова честити празника на всички учители и културни дейци, ученици, родители на всички съграждани. Тя пожела и на добър час в живота на всички абитуриенти на гр.Левски.
"Това е празник не само на професионално ангажираните в културата ,образованието и науката, а на всички българи.
Да знаеш родния си език е много повече от грамотност и образованост, повече дори от идентичност.Това е нашата гаранция за настоящето и бъдещето. Буквите, думите, словото са нашата сила, искреност и мъдрост. Затова днес с истинска радост казвам много важната дума "Благодаря”, че го имаме този празник на духовността, че го помним и го носим сърцата си.
На днешния ден поднасяме своята почит към първоучителите - светите братя Кирил и Методий. В тяхна чест и за прослава отново на днешния ден, засвидетелстваме и уважението, и признателността си към тези, които с ежедневните си реални действия в училищата, културните центрове, издателствата, библиотеките даряват народа ни с духа на просвещението.
Благодаря ви български учители, творци и учени и ви призовавам с още повече любов и дръзновени, и въоръжени със силата на словото, да възпитавате истински българи –грамотни, мислещи, вдъхновени и достойни хора.
Инвестициите в образованието, културата и науката днес са не само грижа за запазване на нашия дух, а мощен фактор за развитие, сигурна гаранция за успех.
Както в България, така и в нашия град има умни, млади и можещи хора. Вярвам,че тяхната мисия е да творят на родния ни език и да го обогатяват. Кога, ако не в този ден трябва да говорим за тях, да се вслушаме в техния глас, да отбележим техните успехи."
В празничния концерт участваха : Духов оркестър гр.Левски с ръководител Веселин Александровдеца от подготвителната група на ОДЗ”Локомотив” с ръководители Величка Панайотова и Антоанета Божинова, Мажоретен състав- Община Левски с ръководител Валя Маркова, ученици от НУ”Христо Ботев”гр.Левски с ръководители Ива Дочева, Лилия Александрова и Анка Цанкова, ВГ”Лира” и ВГ”Усмивка”-ОУ”М.Горки” с ръководител Бойка Русанова, ВГ”Фортисимо”-СОУ”К.Попов”с ръководител Ивона Първанова, ТФ”звънчета” и "Сборенка”при НЧ”Г.Парцалев”с ръководител Даринка Иванова, ФФ”Северняшка огърлица”с ръководител Мариета Аспарухова.
Русенски ученици се включиха в традиционното шествие по повод 24 май. Два лъча с русенски ученици - от площад "Батенберг", а другият от паметника на Альоша, се сляха на площада в центъра на Русе.
Областният управител Венцислав Калчев, заместникът му Милена Хинкова, кметът Пламен Стоилов и екип на Община Русе, ръководството на Регионалния инспекторат по образование преминаха по улица "Александровска” с единия лъч на шествието, водено от музикантите на Биг Бенд – Русе. Стотици ученици се събраха на площада за тържественото честване.
Областният управител Венцислав Калчев отправи приветствие към творците, учителите, учениците и присъстващите на площада русенци. Той припомни епохалното дело на Светите братя Кирил и Методий, което ги въздига до високото признание – съпокровители на Европа и пожела да помним, уважаваме и използваме уникалната ни писменост.
Да не забравяме никога, където и да се намираме по света, химна "Върви народе възродени” и думите на Стоян Михайловски, че народността не умира, там, където живее знанието.
Сутринта Венцислав Калчев и заместник-областният управител Милена Хинкова се включиха в тържеството по случай празника в Първо ОУ "Отец Паисий”.