Вход | Регистрация

Плевен 21°C

Читалище чукна 120 лазарника

120 години НЧ “Осъм-1894“ в Градище съхранява българския национален дух и културни традиции

Читалище чукна 120 лазарника
Община Левски

С тържествен концерт НЧ "Осъм-1894" в с. Градищеотбеляза 120-та годишнина от своето основаване. Любка Александрова поздрави от името на кмета всички читалищни дейци, пренесли през времето неугасващия огън на родолюбието, за да го съхранят за бъдните поколения. Поздравления поднесе и Петя Чолакова – гл. експерт ”Образование, култура и спорт” в Община Левски.

Сред последните големи постижения на Групата за изворен фолклор при читалището в село Градище е високото отличие и заслужено признание на Министерството на културата в Националната система ”Живи човешки съкровища-България -2012г." за принос в развитието на традиционната култура в категория традиционно пеене – Женско едногласно пеене Северняшки изпълнителски стил.

В деня на юбилейната годишнина с едноминутно мълчание беше почетена паметта на всички радетели за българска културна и национална идентичност, напуснали този свят. За историческото развитие на читалището и успехите му през времето припомни секретарят Павлина Тодорова.

Сред гостите на празника, организиран от Читалищното настоятелство, беше и кметът на селото Стефан Стефанов.

В тържествения концерт участваха самодейните състави и групи от НЧ "Осъм-1894" с. Градище, НЧ ”Г. Парцалев” гр. Левски, ТС "Мераклийче” с. Градище, читалищата в с. Козар Белене и с. Обнова. Изпълненията им създадоха истински празник на любовта към българската национална култура.

1276151

Историческо развитие на читалище "Осъм"

Учителят Лазар Шишков и Марко Белчев са основали на читалище "Осъм" през февруари 1894 год. Лазар Шишков става председател и ръководител на театрална трупа.

Първата пиеса, която поставила началото на театралната дейност към читалището, е "Хъшове" и е изнесена в двора на даскал Пенчо. Следващата пиеса, която изиграли местните самодейни театрали, била "Иванко, убиецът на Асеня".

През 1900 г. читалището е преместено от кръчмата в една от стаите на училището. Там се подготвя пиесата "Многострадалната Геновева".

През 1950 г. е създаден смесен народен хор, който впоследствие достига 120 човека. Негов ръководител е Цоньо Цонев. Голям успех постигнал хоровият състав през м.март 1953 г. на окръжните прегледи в Павликени – той бил удостоен със званието "Окръжен първенец". На софийска сцена заслужили наградата "Отличник".

1276155

В читалището продължавали да се изнасят и театрални представления -"Тамара", "Нонкината любов", "Боряна", "С жени шега не бива", "Седемнайсетгодишните" и др. През 1954 г. НЧ "Осъм" било удостоено със званието "Образцово народно читалище".

През 60-те години смесения хор се ръководи от Марко Марков а по-късно от Дора Маркова. По това време в читалището се изявява и танцовият състав, ръководен от Иван Донков. Той работи с две възрастови групи и възстановява старите хора.

Книгите, съхранени и до днес благодарение на читалищата, разказват за един свят, уникален в своята организация и културно развитие. Читалищата са знак за нов етап в развоя на общуването в човешкото общество. Те се грижели да съберат на едно място всичко градено през вековете. Събирали песни, предания легенди и обичаи за поколенията.

През 1971 г. е създадена Група за изворен фолклор при читалище "Осъм". От тогава до днес тя печели заслужено престижни награди за изпълненията си на автентични песни и обичаи. Групата е Лауреат в Националните събори в Копривщица, Балкан фолк – В.Търново. Печели златни медали за изпълненията си на жътварски песни в Националните събори в Копривщица, в Националния-събор-надпяване с песните на Мита Стойчева в с. Обединение, в НФФ "Фолклорен извор" в с.Царевец.

1276152

През 2012год. Групата за изворен фолклор спечели високо отличие и заслужи признанието на Министерството на културата в Националната система ”Живи човешки съкровища-2012год." за принос в развитието на традиционната култура в категория традиционно пеене –Женско едногласно пеене Северняшки изпълнителски стил.

Група за изворен фолклор при Читалище "Осъм" участва в Международния семинар по български език и култура във ВТУ "Св. св. Кирил и Методий", където представя пред студенти от различни държави местните автентични песни и ястия. През последните две години се увеличават самодейните състави. Сформиран е ДЮТС "Северняче" и танцов състав за модерни танци "Денс клуб 007”.



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар