Вход | Регистрация

Да помислим за биоразнообразието

Да помислим за биоразнообразието
Снимка: sxc.hu

Днес по света се отбелязва Международният ден на биологичното разнообразие. Всяка година той преминава под различно мото, обръщайки внимание на отделни биологични ареали, като тази година вниманието е насочено към морското биоразнообразие.

Значението на морските екосистеми - животни и растения, за природата и човека в частност е темата, която ще се обсъжда от представители на 193 правителства и общности, чиито страни членуват в Конвенцията за биологично разнообразие.

Океаните заемат 71% от повърхността на планетата ни и представляват 90% от всички хабитати (естествена околна среда на различните биологични видове - бел. авт.). Фитопланктонът, живеещ във водата, произвежда  половината от кислорода на Земята.

Това за някои може да е само статистика, но тя е от жизнено важно значение, защото докато в предисторическите времена основните заплахи за биоразнообразието на планетата ни са били природните катаклизми, вулканични изригвания и метеорити, то откакто човекът се чувства властелин на Земята, именно той е нейният най-голям враг. Индустриално замърсяване, изсичане на гори, вследствие на което се кипящи от живот влажни зони се превръщат в пустини, внасяне на нетипични за даден район биологични видове и бракониерството са фактори, които водят до изчезването на живот.

Понеже мотото през тази година е "Морско биоразнообразие" ще ви припомним за един вероятно вече изчезнал от Черно море животински вид - тюлен монах. Той е най-едрият бозайник в Черно море, достигащ до 430 см на дължина и с тегло до 400 кг. Този вид е глобално застрашен от изчезване, като по нашето крайбрежие е забелязван последно през 1995 г. край Синеморец.




Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар