Вход | Регистрация
Русе 21°C

150 години Густав Климт в изложба

В пейзажите му преобладава квадрата, символизиращ спокойствието

150 години Густав Климт в изложба
Уикипедия

150 години от рождението на австрийския художник Густав Климт ще бъдат отбелязани с изложба. Експозицията "Предвестникът на Модернизма" е подредена в Русенската художествена галерия и ще бъде открита утре, 7 ноември, от 17:30 часа.

Инициативата е на Австрийското посолство в България, МД "Елиас Канети” и Община Русе.

Петнадесетте фотопринта върху ленено платно, специална поръчка на Община Виена, представят копия на най-известните живописни произведения на Густав Климт.

Сред платната, са великолепните два портрета "Аделе Блох-Бауер I" (1907), чийто оригинал се намира в Ню Йорк и "Аделе Блох-Бауер II" (Adele 1912); вълнуващият пейзаж "Атерзее" (1901), собственост на Leopold Museum, Виена; "Селска градина със слънчогледи" (1907) от Belvedere, Виена; легендарното живописно платно "Целувката" (1907-1908) - също от колекцията на Belvedere; картината "Приятелки II" (1916-1917), чийто оригинален вариант е изгорял при пожар в двореца "Имендорф" през 1945 г.; шедьовърът от колекцията на Wien Museum "Портрет на Емили Фльоге" (1902), изобразяващ известната виенска моделиерка, спътница на Климт до края на дните му и др.


Кой е Густав Климт?

Големият художник е роден на 14 юли 1862 г. във Виена в семейството на художника и гравьор Ернст Климт. По-голямата част от детството си Густав преживява в бедност, тъй като родителите му нямат постоянна работа.

В началото се учи от баща си, а през 1876 г. постъпва във Виенското художествено-занаятчийско училище при Австрийския музей на изкуствата и промишлеността. Учи там до 1883 г., като специализира архитектурна живопис. За разлика от много млади художници, Климт приема принципите на консервативното академично образование.

От 1880 г. – 1885 г. работи по фреските в театрите в Райхенберг, Риека и Карлови Вари, по оформлението на виенския Бургтеатър и Художествено-историческия музей.

През 1888 г. Густав Климт получава от император Франц Йосиф "Златен кръст" за заслуги в изкуството. Става почетен член на Мюнхенския и Виенския университети.

През 1897 г. става един от основателите и президент на учредената във Виена група Сецесион и сп. "Ver Sacrum" ("Свещена пролет"), издавано от групата, в която членува до 1908 г. Неин символ е Атина Палада - символ на мъдростта и изкуството.

През 1894 г. получава поръчка за три картини за украса на тавана в главната сграда на Виенския университет. "Философия", "Медицина" и "Правосъдие" са завършени към 1900 г., но са остро критикувани и определени като порнографски. По тази причина творбите никога не са поставени на мястото, за което са предназначени, а през 1945 г. са унищожени от хитлеристките СС.

"Златният период" в творчеството на Климт - след 1898 г. се смята за най-успешен за художника. Името идва от позлатата, използвана като фон на много от картините му. Златният фон и символиката, близка до византийската, насочват към мозайките на Венеция и Равена, които Климт вижда по време на пътешествието си из Италия. В същото време той се увлича по декоративното изкуство в стил ар нуво.

Една от централните теми в творчеството му е женската красота, а неприкритата еротика в картините му става повод за не един скандал. Смята се, че Густав Климт е обсебен от жените и макар да има постоянна партньорка в живота - Емили Фльоге, е баща на поне 14 деца.

Художникът умира от инсулт през февруари 1918 г.
__________________________________________________________________         

Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg






Докладвай за нередност в статията
Добави коментар