Вход | Регистрация
Русе 21°C

ЕК: Българите са два пъти по-бедни и изолирани от европейците

46% от населението на страната е обречено на тези рискове

ЕК: Българите са два пъти по-бедни и изолирани от европейците
Снимка: Булфото

"Българите са изложени на двойно по-висок риск от бедност и изолация, отколкото гражданите на другите държави от Европейския съюз. В България на този риск са изложени 46% от населението, което е почти двойно над средното равнище за ЕС - 23.4%. Възрастните хора, децата и ромите са най-силно изложени на тези рискове", се казва в доклад на Европейската комисия по конвергентната програма на страната ни до 2015 г.

Това е вторият документ с подобно съдържание, което Брюксел публикува в рамките на една година. Миналия юни комисията отчете трудностите, през които минава България, и констатациите бяха фокусирани много повече върху бюджетния дефицит и стабилизирането на публичните финанси.

Останалите проблеми бяха само набелязани като източник на спънки за бъдещото икономическо развитие. Сега нещата са се обърнали и прогресът, отчетен в малкото области, се определя от експертите като недостатъчен.

Икономическият растеж и жизненият стандарт на българите остават застрашени, а в някои сектори проблемите се задълбочават. Единствените области с положителна оценка са макрорамката на бюджета и банковият сектор.

Правителството правилно е ограничило бюджетния дефицит, но за сметка на капиталови инвестиции, се посочва още в доклада. Той обаче и критикува качеството на публичните разходи, чието компрометиране заличава ефекта от похарчените средства.

Най-стабилен към момента остава банковият сектор, въпреки 15%-те необслужвани кредити в края на миналата година.

Частична похвала управляващите получават за провежданата мащабна реформа в пенсионната система, която залага повишаване на пенсионната възраст за мъже и жени. Въпреки това развитие обаче усилията остават ограничени, особено в областта на трудовия пазар, образованието и енергийния сектор.

Наскоро председателят на европейската комисия Жозе Мануел Барозу е изразил загриженост за България, Унгария и Испания. Причината била, че докато в Гърция проблемите са ясни и за решаването им се обсъждат различни варианти, страната ни отказвала да се реформира, което създава риск в бъдеще да изникнат проблеми, които в момента трудно могат да се оценят, пише "Капитал Daily".




akcent.bg
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар