Вход | Регистрация

Как се прави изкуство в пещ?

Как се прави изкуство в пещ?
Снимка: Север.бг

Над 1000° по Целзий, стъкло, усещане за точния момент, форма. Със силата на гравитацията и температурата българката Анастасия Андреева и Борис Шпейзман от Израел придават форма на втечнено стъкло.

Двамата творци показаха пред студенти уменията си в новооткритата база за топла и студена работа със стъкло във Факултета по изобразително изкуство на ВТУ "Св. св. Кирил и Методий”.

Базата е първата по рода си у нас и една от малкото в Европа, каза деканът на Факултета по изкуства доц. Борис Желев и допълни, че в нея ще се обучават студенти от новата магистърска програма "Дизайн на стъкло”.1424079

Водещ преподавател ще бъде Анастасия Андреева.

Тя заедно с Борис Шпейзман демонстрираха техниката на духано стъкло, останала непроменена повече от 2000 години. Пещ, дълга тръба /пипа/, ножици, дървен калъп и влажен вестник са част от инвентара, нужен за превръщането на разтопеното стъкло както в изделия от бита, така и в изкуство.

С ловкост и финес известният гост от Израел нави разтопено на повече от 1000°С стъкло около пипата, въртейки я непрекъснато, за да не се разтече. Оформящата се с всяко завъртане стъклена топка беше издухана от обратния край на пипата, дообработена с различни инструменти и изпечена в пещ до получаване на изящна ваза за около 30 минути. Тази традиционна стъклена форма стана подарък за декана на Факултета доц. Борис Желев.

1424089Демонстрацията на двамата творци е част от III-я международен фестивал на стъклото, който се провежда от 29 октомври до 22 ноември в София и Велико Търново. Следващото събитие от фестивала, на което старата столица ще бъде домакин, е отново демонстрация на духано стъкло, но направена от художници от САЩ – Крис Тейлър и Стефани Пендър. То ще бъде днес, 30 октомври, от 14 до 16 ч. в централния корпус на Факултета по изобразително изкуство.

В следващите дни от фестивала, но вече в София, ще бъдат открити изложби на чешки и български творци, използващи художествено стъкло, както и работилници за деца. Организатор на Международния фестивал на стъклото 2014 г. е Фондация АРОСИТА, с основната финансова подкрепа на Фондация Америка за България

Борис Шпейзман, Израел

Роден в Петербург. 2005 г. завършва Безалел Академия на изкуствата в Департамент "Стъкло и керамика” в Израел. Награждаван с престижни интернационални стипендии и награди. Негови творби са излагани в галерии и музеи в Израел, Испания, Германия, Канада, САЩ и Великобритания. В момента преподава в израелската Академия на изкуствата и в частното си студио в Тел Авив, Израел. Работи в тясно сътрудничество с българската авторка Анастасия Андреева.

Анастасия Андреева, България

Родена в София. Бакалавър с профил "Стъкло и керамика” и магистър с профил "Метали” в Националната художествена академия. Работи едновременно с метал и стъкло по новаторски начин. Има много съвместни изложби с Борис Шпейзман в Израел, Франция, Люксембург и др.

Повече снимки вижте в НАШАТА ФОТОГАЛЕРИЯ

 

<<Sever.bg във Facebook>>

 



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар