Вход | Регистрация
Ловеч 20°C

Експерт: Нищо чудно да видим нови протести на миньорите

Експерт: Нищо чудно да видим нови протести на миньорите
Стоп кдър/БНТ

Политическата нестабилност и липсата на ясна визия, на ясно мнозинство, което да работи в дадена посока за енергийния сектор, създават не малко проблеми и то дългосрочни проблеми, които ще се усещат десетилетия напред.

Това заяви пред БНР журналистът Ивайло Станчев преди енергийния форум, организиран от бизнес изданието "Капитал".

По думите му нестабилността се усеща от няколко години в сектора. Националният план за енергетика и климат, както и енергийната стратегия трябваше да са готови много отдавна, напомни той и посочи:

"Липсата им прави необходимостта от такива събития, форуми, дискусии, публичното говорене по темата още по-наложително. Има една голяма празнота, неяснота в сектора, особено за инвеститорите – как и какво ще се развива в България".

Насочването на държавата в нови ядрени мощности предопределя за десетки години напред структурата на енергетиката, коментира още журналистът в интервю за предаването "Преди всички".

Според него са необходими ясни цели за България. С ядрената енергетика вървим твърдо напред, отбеляза Станчев, но добави, че лично той е скептичен в това отношение, защото не се знае докъде ще стигнем.

Енергетиката е неизменна част от геополитиката, продължи коментара си той и подчерта, че във време на военни конфликти нещата се изострят още повече.

"Виждаме обратна насоченост – всичко, което е било свързано с Русия, по един или друг начин вече не е така. В момента разчитаме основно на внос на втечнен газ. /…/ Махнахме АЕЦ "Белене", сега сме насочени към АЕЦ "Козлодуй" – нови мощности с американски реактори – очевидно геополитически са тези решения. От геополитическа гледна точка – това е ясната посока, която България заявява – към коя част на света принадлежи и с кои държави ще си партнира".

Въпросът за въглищните централи и притесненията на работещите в сферата също е много актуален, каза Ивайло Станчев. Той припомни, че тази седмица изтича дългосрочният договорът на една от т.нар. американски централи в комплекса "Марица Изток" и се очаква тя да преустанови дейността си. Според него последиците от това ще бъдат видими няколко дни по-късно, когато един от рудниците на държавните "Мини Марица" ще трябва да спре работа:

"Около 1000-1200 миньори, ако говорим за нормални икономически отношения, би трябвало да бъдат освободениТе няма да бъдат освободени – те ще продължат да взимат заплати без да работят най-вероятно, както често се случва в държавните дружества. Но не мисля, че някой обяснява или дава ясни разяснения на миньорите. Това позволява да се правят спекулации, да се насаждат страхове. Нищо чудно да видим нови протести по магистралите, както беше есента. Убеден съм, че всички знаят какво предстои и какво се случва. Убеден съм, че синдикатите са наясно, че моделът, който там е изграден, няма как да продължи".

България е нетен вносител на електроенергия посред зима, изтъкна журналистът и обясни :"Защото въглищните централи са неконкурентни и е много по-евтино за икономиката и бизнеса да внесе от Гърция или Румъния. Ние дори когато би трябвало да са ни най-нужни въглищните централи, ние не ги ползваме, камо ли пролетта и лятото".

До 2038 г. няма как да се случи розовият живот на въглищата, категоричен бе Станчев и изказа мнение, че едва ли някой има заблуди в тази посока. По думите му проблемът е, че в един момент тези хора ще останат без алтернатива:

"В чакането си пропуснахме много възможности да модернизираме, реновираме, да развием Старозагорския регион, както и други въглищни региони. Парите се губят. Европейското финансиране стои неусвоено. Накрая, за жалост, тези хора просто няма да могат да бъдат интегрирани така бързо и ще се получи един вакуум във времето".



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар