Вход | Регистрация

Очаква се повишаване на инфлацията заради сътресенията в ЕС

Валутен борд очаква всички държави от Европейския съюз

Очаква се повишаване на инфлацията заради сътресенията в ЕС
Снимка: inews.bg

Всяка държава от Европейския съюз (ЕС) ще влезе в свой валутен борд. Това каза пред iNews председателят на Софийската търговско-промишлена камара Георги Чернев. Той заяви, че България отдавна е във валутен борд и има национална гордост от този факт, но другите страни ще го преживеят трудно.

Валутният борд налага строга фискална и бюджетна дисциплина, което ще се отрази зле на страните, свикнали да имат сериозни бюджетни дефицити. Според Чернев контрол в тази сфера ще упражнява Европейската централна банка (ЕЦБ).

Икономистът коментира, че дълговата криза в еврозоната може да бъде стопена само чрез инфлация и обезценяване на еврото, прогнозирайки около 10% повишение на инфлацията.

По време на експертната кръгла маса за еврозоната и мястото на България в този съюз, организирана от Софийската търговско-промишлена камара, икономисти изказаха своите очаквания, че в ЕС ще има масово покачване на лихвите - с между 1% и 2%, което ще повлияе на бизнеса и ще свие още потреблението.

"Покачването на процентите неминуемо ще се случи и в България, защото всички страни от еврозоната са като скачени съдове", коментира Чернев. Той обясни, че нашата база на лихвен процент е по-висока, защото пазарът е малък, а рискът - голям.

С падането на стойността на еврото, оттам и на българския лев, ще се оскъпи вносът на суровини като петрол и газ. Това ще доведе след себе си поскъпване на всички стоки, прогнозира Чернев и допълни, че всички тези негативни показатели ще доведат до социално напрежение.

Той е на мнение, че в създалата се ситуация трябва да се помисли как да се спасят най-бедните слоеве от населението – пенсионерите, тъй като те ще бъдат най-потърпевши. Трябва да се предприеме компенсаторна политика спрямо доходите им, като поне с 10% се увеличат пенсиите, сочат препоръките на експерта.

Потреблението на пенсионерите е важно, защото те не инвестират парите си, а ги вкарват директно в потреблението, обоснова думите си той.

По думите му Европа предлага големи инвестиционни възможности на страните с големи кешови резерви като Китай и Южна Корея, а тяхната политика е насочена да се възползват от създалата се икономическа ситуация на Стария континент като придобиват активи с дългосрочно стратегическо значение за тях.

В тази връзка трябва да успеем да привлечем големия азиатски интерес, който да минава през страната ни, докато гледа към Европа.

Кънев подчерта, че България е интересна за азиатските страни в сектора на енергетиката, защото дава възможност да бъде използвана като поле за тестване на техните технологии в сектора.

______________________________________________________________________

Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg

 



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар