Вход | Регистрация

Икономиката ни продължава да боксува

Разделението между регионите се задълбочава, безработицата у нас се задържа на високи нива

Икономиката ни продължава да боксува
Снимка: sxc.hu

Данните на доклада на експертите от Центъра за икономическо развитие (ЦИР) за брутния вътрешен продукт (БВП), налични към януари 2013 г., показват, че в третото тримесечие параметрите на реалния му растеж се задържат ниски и са почти в същия размер като в предишните две тримесечия.

Ако има добра новина то това е, че данните не показват спад в икономиката като цяло.

Недобрата новина е, че буксуването продължава и вероятно ще продължи и през 2013 г. – това показват последните месечни данни за България и международните прогнози за динамиката на европейската и на световната икономика, коментират експертите.

През 2013 година повечето сектори ще завършат на плюс, като тази тенденция е зададена още миналата година, отбеляза председателят на ЦИР Георги Прохаски. По думите му от десет сектора половината вече са достигнали своя предкризисен максимум и растат нагоре, като това са едни от ключовите сектори на икономиката.

Задълбочава се разделението между регионите. В най-изостаналите икономически райони се наблюдава и най-голяма безработица.

Тримесечните данни по наблюдението на работната сила продължават да показват високи нива на безработните и увеличение на броя им на годишна база във всички групи, с изключение единствено на групата на навършилите 45-54 години.

От ЦИР прогнозират регистрираната безработица през 2013 г. да се движи около 12%.

Под средното ниво на безработица в страната в края на миналата година са били 8 области. Най-добре е София-град с 3,6 на сто безработица и още няколко града, където безработицата е съществено под средното равнище за страната – Габрово, Варна, Бургас, Пловдив, Русе, Перник и Стара Загора. 20 области с по-висока безработица от средната, която е 11,4 процента. Крайните примери за висока безработица са Видин – 22 на сто, Монтана – 21 процента, Враца и Смолян – 20 процента.

ЦИР очаква инфлацията през 2013 г. да бъде около 3%. През миналата година потребителските цени, особено при най-необходимите продукти, са нараснали повече – дори при малката потребителска кошница ръстът е до 5,8 на сто.

Повече за данните от доклада на Центъра за икономическо развитие, за бизнес средата у нас, за нивото на корупция и за нивото на иновационната политика, може да прочетете в статията на Econ.bg.



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар