Вход | Регистрация

1 декември - Световен ден за борба срещу СПИН

По този повод Регионална здравна инспекция - Велико Търново, Общината, „Амалипе” и Младежки дом организират регионална АНТИСПИН кампания

1 декември - Световен ден за борба срещу СПИН
Снимка: sxc.hu

Днес отбелязваме Световният ден за борба срещу СПИН.

Той се чества от 1988 година по инициатива на Световната здравна организация (СЗО). Целта е да се насочи общественото внимание към проблемите на ХИВ/СПИН, и да подчертае необходимостта от подкрепа и разбиране за хората, живеещи с ХИВ. От 1996 година с отбелязването на този ден се заема Програмата на ООН за ХИВ/СПИН (UNAIDS) и Световният ден се превръща в начало на целогодишна кампания с акцент върху превенцията, образованието и информираността. 

През 2013 година фокусът на световната кампания е подобряване на достъпа до превенция, лечение и грижи за младите хора (10 - 19 години), една група, която продължава да бъде уязвима въпреки усилията досега. Очаква се СЗО да даде нови указания за тестване за ХИВ, консултиране и грижа за подрастващите, живеещи с ХИВ.

Данните за разпространението на ХИВ инфекцията в света са все така алармиращи и тревожни - всеки ден около 7 100 души се инфектират с вируса на имунната недостатъчност. 

Епидемията в региона на Източна Европа и Централна Азия е най-бързо развиваща се, където новоинфектираните с ХИВ лица за 2011 година са около 140 000 души, сред които с най-голям дял са инжекционно употребяващите наркотици. В същото време, новоинфектираните с ХИВ лица в Западна и Централна Европа са 30 000 и епидемията е най-вече сред мъжете, които правят секс с мъже. Основният път на предаване на инфекцията в Централна и Западна Европа е при необезопасени сексуални контакти между мъже, докато в Източна Европа и Централна Азия е кръвният път чрез инжекционна употреба на наркотици.

България е страна със сравнително ниско разпространение на ХИВ в общата популация. По данни на Европейския център за контрол на заболяванията (2011 г.) честотата на новите случаи с ХИВ в страните от Европейския съюз е средно 5,7 случая на 100 000 души население, а в България - 2,7 случая на 100 000.

У нас през 2013 г. броят на новоинфектираните мъже е пет пъти по-голям от броя на новоинфектираните жени. По данни на Националната програма за превенция и контрол на ХИВ/СПИН към Министерството на здравеопазването към 22 ноември 2013 г. общият брой на официално регистрираните в страната лица, живеещи с ХИВ/СПИН е 1811. 

През първите девет месеца на 2013 г. общият брой на лицата, които са изследвани за ХИВ в лабораториите в страната е 228 405. Отделно в 19-те КАБКИС и 17-те мобилни медицински кабинета на Програма "Превенция и контрол на ХИВ/СПИН” 62 557 лица са получили анонимно и безплатно консултиране и изследване за ХИВ/СПИН. 
От началото на годината в страната са регистрирани нови 181 ХИВ-позитивни лица. 

От новорегистрираните лица 150 са мъже и 31 - жени, т.е. броят на новоинфектираните мъже е пет пъти по-голям от броя на новоинфектираните жени. Горната възрастова граница при мъжете е 73 години, а при жените - 52 години. Най-много от новорегистрираните случаи се намират в София град – 67, Пловдив – 26, Пазарджик – 13, Варна –12.

Близо половината от тях са открити в Кабинетите за анонимно и безплатно консултиране и изследване за ХИВ/СПИН (КАБКИС) и неправителствени организации, работещи с най-уязвимите групи. Според пътя на предаване на инфекцията отново се очертават две особено уязвими групи – мъже, които имат сексуални контакти с други мъже – 37 % (67 лица) и инжекционно употребяващи наркотици – 16% (29 лица) от новорегистрираните ХИВ случаи. Данните показват, че намалява процентът на лицата, които се инфектират в групата на инжекционно употребяващите наркотици (през 2012 г. те бяха 26 % от новорегистрираните) и се увеличава делът на лицата сред хомо/бисексуалната общност (през 2012 г. те бяха 35 % от новорегистрираните). 

Анализът на данните показва, че 12 % от новорегистрираните са чуждестранни граждани с различна продължителност на пребиваване в страната. 

Няма регистрирани ХИВ позитивни лица сред сирийските бежанци.

През 2013 г. са открити и три ХИВ позитивни жени от общо консултирани и изследвани над 30 000 бременни.

Тази година близо 39% от новорегистрираните са млади хора на възраст под 29 години. 

През 2013 г. МЗ е осигурило антиретровирусна терапия за всички нуждаещи се лица с ХИВ/СПИН. Разкрити са пет сектора за лечение на пациенти към инфекциозните клиники в София, Пловдив, Варна, Плевен и Стара Загора, като за целта беше предоставено допълнително финансиране от Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария.

През 2013 г. МЗ осигурява средства за закупуване на 23 медикамента на стойност близо 12 милиона лева. 

През 2014 г. се предвижда да бъдат закупени 26 медикамента на обща стойност около 15 милиона лева, като са включени три нови медикамента.

През 2013 г. дейностите по Програма "Превенция и контрол на ХИВ/СПИН”, финансирана от Глобалния фонд, се изпълняват от мрежа от 19 Кабинета за безплатно и анонимно консултиране и изследване за ХИВ/СПИН (КАБКИС) и над 50 неправителствени организации, като за целта са разкрити 35 здравно-превантивни центъра (9 нископрагови центрове за инжекционно употребяващи наркотици, 8 здравно-социални центрове за работа в ромска общност, 9 дневни центъра за услуги за проституиращи, 5 здравно-образователни центъра за превантивни услуги сред мъже, които правят секс с мъже, 4 кабинета за психо-социална подкрепа за хора, живеещи с ХИВ/СПИН и техните близки), 18 младежки клуба и са предоставени 17 мобилни медицински кабинета. За първите девет месеца на 2013 г. нископрагови услуги са предоставени на 49 635 лица от най-уязвимите групи (46 350 бяха достигнати през 2012 г.), а 89 663 млади хора са достигнати с работа на терен и кампанийни дейности за превенция на ХИВ и други сексуално предавани инфекции (87 796 бяха достигнати през 2012 г.) 

И през тази година 562 деца от институции са обхванати от здравно образование предоставено от НПО.
За първите девет месеца на годината са раздадени общо 1 533 025 безплатни презервативи или общо от началото на Програмата са раздадени 9 120 977 презервативи. Във връзка с увеличаването на броя на бежанците и мигрантите в страната и с оглед превенцията на ХИВ/СПИН бяха удвоени графиците на НПО, които предоставят безплатно и анонимно изследване и консултиране и превантивни услуги при работа на терен.

На 1 декември 2013 година Кабинетът за анонимно и безплатно консултиране и изследване за СПИН (КАБКИС) в РЗИ - Велико Търново навършва десет години от съществуването си. От началото на годината, към 22 ноември  броят на изследваните в КАБКИС лица е 628 души, на възраст от 12 до 74 години, с приблизително равен брой на мъжете и жените (316 мъже срещу 312 жени). В местата за лишаване от свобода - Ловеч и Троян са изследвани и консултирани общо 167 души. През отчетния период не са регистрирани ХИВ - позитивни лица. 

По повод на предстоящия Световен ден за борба срещу СПИН - 1 Декември Регионална здравна инспекция - Велико Търново, Община Велико Търново, Център за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе” и Младежки дом - Велико Търново организират регионална АНТИСПИН кампания за превенция на ХИВ/СПИН със следните по-важни дейности и инициативи: 

Здравно образование за превенция на ХИВ/СПИН и сексуално предавани инфекции (СПИ), сексуално и репродуктивно здраве - интерактивни обучения и презентации с ученици от професионални гимназии и основни училища във Велико Търново; обучения с деца, ученици и персонал от институции за настаняване на лица, лишени от родителски грижи, кризисни центрове, SOS - младежки общежития и ЦНСТ - Велико Търново и други (ноември - декември); 

 Консултиране и изследване за ХИВ/СПИН и СПИ в домове за деца (ДДЛРГ "Пеню и Мария Велкови” и Дом за деца "Хр. Смирненски” - с. Балван);

Информационна акция в центъра на град Велико Търново (29 ноември) - разпространение на презервативи, червени лентички и образователни материали сред преминаващите граждани; позициониране на мобилна пластика "Червена панделка”, на която всеки желаещ може да напише послание по темата; украсяване с червени панделки на японската вишна, разположена на тревните площи пред Факултета по изобразително изкуство; пускане в небето на балони с посланията, написани от гражданите; музикална програма.

Стартиране във Facebook, точно на 1 декември, на интернет платформа "Анонимни въпроси и отговори за Х И В / С П И Н - FAQ:Youth". Платформата е насочена към младите хора за дискутиране на актуални теми по проблема ХИВ/СПИН, сексуално и репродуктивно здраве;

Публикуване в интернет на материали относно: Световния ден и проблема СПИН; резюме на резултатите от изследване за установяване на поведение, знания и нагласи на лица в неравностойно положение от област Велико Търново относно сексуалното и репродуктивно здраве; образователни материали; видеофилм и клипове, и други.
         
Дейностите, посветени на Световния ден и превенцията на ХИВ/СПИН ще се реализират и с активното съдействие на доброволци (ученици и студенти) от Клуб на здравето, Клуб "К 7”, БМЧК и Градски ученически парламент.

 

<< Sever.bg във Facebook >>



РЗИ-Велико Търново
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар