Вход | Регистрация

Цветозар Мръвков: Фън шуй е шахматна дъска

Цветозар Мръвков: Фън шуй е шахматна дъска
Снимка: Север.бг

Първият семинар, свързан с Фън шуй, се проведе във Велико Търново. Интересни лекции и разговори за възникването и посланията на китайското учение и неговото приложение в българското ежедневието бяха обяснени от лектора Цветозар Мръвков, който от 20 г. се занимава с източна култура. По професия той е културолог, но от 8 години професионално изучава Фън шуй.

Преди да започне практическата част от семинара, Цветозар Мръвков отдели няколко минути на Север.бг:

 

С какво ви привлече Велико Търново, за да представите тук източното изкуство?

Търново е един от малкото големи градове, който остана малко в страни от моите дестинации. Иначе работя в Пловдив, Бургас и Русе. Сега намерих контакти и организатори, които да съдействат за провеждането на моите мероприятия. Налице е и друг момент – имам афинитет и сантимент към Търново, защото съм бивш студент на университета.

 

Издали сте две книги по темата…

Да. Първата книга "Българският Фън шуй" е по-теоретична и е свързана с търсене на паралели между източната и нашата българска култура. Свързана е с нашата древност и с това, че ние сме народ, който идва все пак от Изток и сме запазили отделни фрагменти от източната култура.

Втората ми книга е "Как да практикуваме Фън шуй в България". Това е един леко адаптиран Фън шуй, свързан с българската традиция, с това, как нашите предци са си представяли хармонията в дома, в двора – изобщо в личното пространство.

 

До колко се припокриват българските с източните традиции?

Много е общото между двете култури. Фън шуй е стройно учение, което се е запазило във вековете. В нашата традиция това са битовизми, т.е. отделни парченца, които аз съм се старал да търся в етнографията на България.

Това са поверията. Например: "Не сядай на ъгъл – ще те искат от две страни или няма да се ожениш". Същото е и във Фън шуй – ъглите са тези места, на които енергията е лоша. Там са т. нар. "отровни стрели".

Друг пример – българската поговорка "Счупеното носи нещастие". В източната култура се смята, че когато нещо се счупи е нещастие, защото в природата празно няма и веднага това място бива заето от нова енергия.

Много са нещата, които са общи, но най-важното е, че е обща идеята за хармония в средата около нас и хармония с хората.

 

Сега има много и навсякъде различна информация – не само по тази тема, но за всичко, касаещо духовния ни свят и душевен мир – и на практика се оказва, че голяма част от тази информация не е нова – ние самите носим тези идеи в себе си…

Точно така. Все повече хора се отварят към знание. Както е казал един гръцки мъдрец "Да се учиш, означава да си спомниш забравеното". Има много неща, които можем да прочетем или да научим от нашите баби. Както казва една моя курсистка: "Баба ми е по-добър Фън шуй от мен".

 

Това потвърждава ли теорията, че у нас всичко е кодирано?

Да, закодирани са. Аз само давам насоки и показвам пътя на моите курсисти и всички хора, които идват на лекциите ми. Фън шуй е шахматна дъска. Когато научиш ходовете на фигурите, вече можеш да интерпретираш свободно.

 

Има ли някакъв изначален принцип, основно правило, което е универсално за усвояването и прилагането на този вид изкуство?

Принципът е, че първо промяната трябва да започне от теб самия. После да започнеш да виждаш, че нещата могат да се случват по по-лесен начин. Вчера дадох пример, че не е необходимо да чупиш главата със стена, когато може да минеш през вратата и тази спестена енергия да я изразходиш в друга посока. Това е идеята на Фън шуй – с по-малко усилия да постигаме същите или по-големи резултати.

 

Учи ли Фън шуй как да усещаме правилното и истинското?

Това винаги е въпрос на вътрешно усещане, на интуиция. Когато нещо ви харесва, просто трябва да се запитате "Защо" и да намерите логическо обяснение. Но щом едно пространство, човек или отношения ви привличат, значи там на чисто енергийно ниво нещата са се случили и стиковали.

 

Какво бихте пожелали на нашите читатели?

Много любов и светлина и да се виждаме по-често в Търново.

 


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg

 

 

 

 



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар