Вход | Регистрация

Великотърновски физици ще председателстват на Конгрес в Торино

Световната научна общност признава постиженията на българските учени

Великотърновски физици ще председателстват на Конгрес в Торино
Снимка: Север.бг

Българските учени доц. Георги Георгиев и неговата сестра Марияна Гроссе, доктори по физика, ще представят страната ни и Великотърновския университет в най-реномираната международна научна конференция в света, в областта на електромагнитната теория - ICEAA.

От 12 до 16 септември в Торино ще се събере световният елит в тази област на науката -професори и доктори от 15 държави - България, Турция, Гърция, Германия, Дания, Украйна, САЩ, Казахстан, Русия, Саудитска Арабия, Белгия, Великобритания, Испания, Португалия и Швеция.

Двамата наши учени са получили специална покана за съорганизатори на конференцията от нейният председател проф. Пиерджорджо Усленги от Университета на Илиной, в Чикаго, САЩ, което към момента е най-голямото международно научно признание за 20 годишната им научна работа.

Проф. Усленги е един от най-видните в света съвременни учени, с ключово място в най-важните световни научни организации - IEEE и URSI,които, подкрепени в дейността си от две списания, определят световните стандарти в научните изследвания в областта на антените и разпространението на електромагнитните вълни. По тази причина той познава лично всички водещи учени в света и тяхната работа, което става и причина за поканата на доц. Георгиев и сестра му д-р Гроссе като едни от водещите лица на конференцията в Торино.

Работата на двамата по проекта включва организирането и председателството на две Специални секции в две паралелни конференции и представянето на Поканени доклади. В тях са включени изследвания върху нови видове числа, въведени от тях, което, по думите им е "оригинална работа в нова научна област, на фундаментална основа: нови числа и тяхното приложение в електромагнитната теория". На практика такова приложение вече има -в математиката за решаване на сложни задачи, в биомедицината за разработване на медицинска апаратура и в радиофизиката - в университетите в Кейптаун, в Корея, в Манчестър, в Саудитска Арабия, в Йордания, в Нижни Новгород.

Третият доклад разглежда последните постижения в теорията на вълноводно разпространение на електромагнитни вълни с приложение в антените с електронно управление на вълната.

Освен българските два доклада в Специалната секция "Бъдещи предизвикателства в математичния и изчислителния електромагнетизъм и неговите приложения", организаторите от наша страна са включили още 14 доклада на представители от 15 държави. В секцията "Напредък в радиокомуникациите и в техните приложения" ще участват 5 научни доклада.

"Провеждането на първата ни Специална секция е включена веднага след откриването на конференцията, когато интересът към работата е най-голям. Докладите ще се четат в най-голямата и представителна зала на Конгресния център в Торино, което означава, че организаторите от местния организационен комитет очакват най-голям брой слушатели", не скриват гордостта си двамата физици.

В Конгреса ще участва още един български учен - Иван Бонев от Ямбол, който в момента работи в Университет в Дания.



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар