VI Фестивал на античното наследство "Орел на Дунава"
Тази година акцент на фестивала ще са спортните глатиаторски борби
За шеста поредна година в Свищов днес ще стартира Фестивалът на античното наследство "Орел на Дунава". В рамките на три дни организаторите на единствения в България подобен фестивал, участие ще вземат множество български и чуждестранни групи, като се очаква броят на участниците да надмине 200 души.
Домакини на събитието са легионерите от Първа тракийска кохорта и Първи Италийски легион, редовни участници в редица авторитетни европейски фестивали на античността, в това число и "Натале ди Рома" (Натале ди Рома) в Италия.
Акцентът на шесто издание на фестивала ще се постави върху спортните гладиаторски борби. Освен редовните възстановки на бит, култура, занаяти и битки, пред публиката ще бъдат представени демонстрации на антични спортове, ще бъдат организирани атрактивни състезания, ще бъдат отличени личности с принос към опазването на националното спортно наследство. Спортните игри в античността ще са и темата на научна конференция, специален гост в която ще бъде директорът на Националния археологически институт доц. Людмил Вагалински.
Шестото издание на Фестивалът на античното наследство "Орел на Дунава" се реализира по мащабния проект "Нове – сърцето на легиона". Според заложената стратегия, тазгодишното издание на фестивала ще се проведе в два модула, като вторият е предвиден за края на септември, в рамките на празниците на крайдунавския град "Свищовски лозници”. Това коментира Стефан Проданов, един от организаторите на форума.
Мисията, която Свищов е наследил от предците си е да бъде вход на Европа към България. Градът на стоте първи неща отново е пръв и ви кани да споделите едно незабравимо приключение.
Ето и програмата на Фестивалът на античното наследство "Орел на Дунава" 2013:
17 май, петък
16 - 18 ч. Корпус ЮГ или Зала 1 на Община Свищов: Симпозиум/конференция, посветена на спортните игри в античността. Официални гости – предсставител на БОК, и доц. Людмил Вагалински - директор на националният археологически институт.
19 - 21 ч. Стадион: Откриване на фестивала
Запалване на огъня с факелна щафета, тръгваща от града до стадиона, съставена от реенактори от групите и спортисти. Предаване на огъня на Кмета на Свищов и Императора, запалване, предаване на знаците на града от Кмета на Императора.
Представяне на групите и програмата на фестивала.
Древни състезания - бягане, дълъг скок, панкратион, борби, в паузите - ритуали и танци.
Официално връчване на наградата за принос в опазването на античните идеали за мир и хармонично развитие на личността на председателя на Българският олимпийски комитет Стефка Костадинова. Наградата ще бъде получена от представител на БОК.
Официално връчване на наградата за принос в опазването на Българското културно историческо наследство на доц. Людмил Вагалински - директор на националният археологически институт.
Огнено шоу – от групата от Козлодуй
18 май, събота
9 - 17 ч. Градски стадион: Римски каструм, варварски лагери - отворени за посещение
11 - 14 ч. Посетителски център "Нове", вила Екстра Мурос в античният град "Нове": Детски спортни игри "Антични бързи, смели, сръчни"; Гладиаторски игри, ритуал, танци, панкратион, римска кухня.
18 - 20 ч. Градски стадион: Демонстрации на групите, Голямата битка между римляни и варвари
19 май, неделя:
9 - 17 ч. Градски стадион: Римски каструм, варварски лагери - отворени за посещение
11 - 12:30 ч. - По улиците на Свищов: Големият парад на реенакторите
17 - 18 ч. Градски стадион: Закриване на Фестивала. Награждаване на участниците.