Вход | Регистрация

VI Фестивал на античното наследство "Орел на Дунава"

Тази година акцент на фестивала ще са спортните глатиаторски борби

VI Фестивал на античното наследство "Орел на Дунава"

За шеста поредна година в Свищов днес ще стартира Фестивалът на античното наследство "Орел на Дунава". В рамките на три дни организаторите на единствения в България подобен фестивал, участие ще вземат множество български и чуждестранни групи, като се очаква броят на участниците да надмине 200 души.

Домакини на събитието са легионерите от Първа тракийска кохорта и Първи Италийски легион, редовни участници в редица авторитетни европейски фестивали на античността, в това число и "Натале ди Рома" (Натале ди Рома) в Италия.

Акцентът на шесто издание на фестивала ще се постави върху спортните гладиаторски борби. Освен редовните възстановки на бит, култура, занаяти и битки, пред публиката ще бъдат представени демонстрации на антични спортове, ще бъдат организирани атрактивни състезания, ще бъдат отличени личности с принос към опазването на националното спортно наследство. Спортните игри в античността ще са и темата на научна конференция, специален гост в която ще бъде директорът на Националния археологически институт доц. Людмил Вагалински. 

Шестото издание на Фестивалът на античното наследство "Орел на Дунава" се реализира по мащабния проект "Нове – сърцето на легиона". Според заложената стратегия, тазгодишното издание на фестивала ще се проведе в два модула, като вторият е предвиден за края на септември, в рамките на празниците на крайдунавския град "Свищовски лозници”. Това коментира Стефан Проданов, един от организаторите на форума.

Мисията, която Свищов е наследил от предците си е да бъде вход на Европа към България. Градът на стоте първи неща отново е пръв и ви кани да споделите едно незабравимо приключение.

Ето и програмата на Фестивалът на античното наследство "Орел на Дунава" 2013:

17 май, петък

16 - 18 ч. Корпус ЮГ или Зала 1 на Община Свищов: Симпозиум/конференция, посветена на спортните игри в античността. Официални гости – предсставител на БОК, и доц. Людмил Вагалински - директор на националният археологически институт.

19 - 21 ч. Стадион: Откриване на фестивала

Запалване на огъня с факелна щафета, тръгваща от града до стадиона, съставена от реенактори от групите и спортисти. Предаване на огъня на Кмета на Свищов и Императора, запалване, предаване на знаците на града от Кмета на Императора.

Представяне на групите и програмата на фестивала.

Древни състезания - бягане, дълъг скок, панкратион, борби, в паузите -  ритуали и танци.

Официално връчване на наградата за принос в опазването на античните идеали за мир и хармонично развитие на личността на председателя на Българският олимпийски комитет Стефка Костадинова. Наградата ще бъде получена от представител на БОК.

Официално връчване на наградата за принос в опазването на Българското културно историческо наследство на доц. Людмил Вагалински - директор на националният археологически институт.

Огнено шоу – от групата от Козлодуй

18 май, събота

9 - 17 ч. Градски стадион: Римски каструм, варварски лагери - отворени за посещение

11 - 14 ч. Посетителски център "Нове", вила Екстра Мурос в античният град "Нове": Детски спортни игри "Антични бързи, смели, сръчни"; Гладиаторски игри, ритуал, танци, панкратион, римска кухня. 

18 - 20 ч. Градски стадион: Демонстрации на групите, Голямата битка между римляни и варвари

19 май, неделя:

9 - 17 ч. Градски стадион: Римски каструм, варварски лагери - отворени за посещение

11 - 12:30 ч. - По улиците на Свищов: Големият парад на реенакторите

17 - 18 ч. Градски стадион: Закриване на Фестивала. Награждаване на участниците.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар