Вход | Регистрация

Посегнаха на бащите на ЕС

Посегнаха на бащите на ЕС
Снимка: Север.бг

Наред с хубавите неща, на които се натъква нашият обектив, напоследък все по-често попадаме и на поредните вандалски изцепки. Това, което ни възмути днес, е поругаването на изложбата с фотографии и информация за създателите на Европейския съюз /ЕС/, в парк "Дружба" във Велико Търново.

1192426

1192427

1192428

Не е задължително всички да имат позитивно отношение към каквато и да е политика (даже би било ненормално да е така), но това е история и заслужава познание.

За тези, които са рушили, малко информация, за да научат какви са хората, обединили Европа.

Италианският политик Алтиеро Спинели е един от основателите на Европейския съюз. Той е водещата личност зад предложението на Европейския парламент за договор за федерален Европейски съюз – т. нар план "Спинели".

Европейски мечтател с талант да убеждава, Пол-Анри Спаак напълно оправдава това определение. Той играе водеща роля при определянето на съдържанието на Договора от Рим.

Френският политически и икономически съветник Жан Моне се посвещава на каузата на европейската интеграция. Той е вдъхновител на плана "Шуман", който предвижда сливането на европейската тежка промишленост.

Държавникът Робер Шуман, адвокат и министър на външните работи на Франция между 1948 и 1952 г., е смятан за един от бащите основатели на европейското единство. В сътрудничество с Жан Моне той съставя плана "Шуман", придобил широка известност, който е оповестен на 9 май 1950 г. – датата, която днес се смята за рожден ден на Европейския съюз.

Сико Мансхолт е фермер, участник в нидерландската съпротива по време на Втората световна война, национален политик и първият европейски комисар по въпросите на земеделието.

Валтер Халщайн е първият председател на Европейската комисия от 1958 до 1967 г., ангажиран европеец и решителен поддръжник на европейската интеграция.

Като министър-председател на Италия от 1945 до 1953 г. Алчиде де Гаспери е вдъхновен посредник за демокрация и свобода в Европа. Подпомага инициативи, насочени към обединяването на Западна Европа, като работи по прилагането на плана "Маршал" и създава тесни икономически връзки с другите европейски страни, и особено с Франция.

Уинстън Чърчил, бивш армейски офицер, военен кореспондент и министър-председател на Великобритания (1940-1945 г. и 1951-1955 г.), е един от първите, които призовават за създаването на Съединени европейски щати. След Втората световна война той е убеден, че само обединена Европа може да гарантира мира.

Международният банкер, бизнесмен и политик Йохан Вилем Байен е нидерландец, който със своя "план Байен" вдъхва нов живот на процеса на европейска интеграция в средата на 50-те години на ХХ век.

Йозеф Бех е люксембургски политик, който подпомага създаването на Европейската общност за въглища и стомана в началото на 50-те години на XX век и е водещ архитект на европейската интеграция в края на този период.

Първият канцлер на Федерална република Германия, Конрад Аденауер, който е начело на новосъздадената държава от 1949 до 1963 г., променя облика на следвоенна Германия и историята на Европа повече от който и да било друг. Той е прагматичен демократ и неуморен обединител, а крайъгълен камък на външната политика на Аденауер е помирението с Франция.

Sever.bg във Facebook >>





Докладвай за нередност в статията
Добави коментар