Вход | Регистрация

Ивайло Калфин: Целта на АБВ е да събуди хората

Икономистът очерта основните икономически стъпки, които могат да изведат страната ни на едно по-добро ниво в Европа

Политиката на България се движи без цел, кърпят се дупки и чакаме да се случи нещо от само себе си не само у нас, но и в света. Това заяви Ивайло Калфин, водач на листата на АБВ за Европейския парламент пред журналисти във Велико Търново по повод инструментариума, предлаган от ЕС за националните цели в икономиката ни.

Управлението на предишното правителство е било много вредно за бизнеса и "безумната политика" на Симеон Дянков е причина за състоянието на икономиката ни. Настоящите управляващи могат да се похвалят единствено с върнатите задържани средства на бизнеса. Не всички, но по силата на Европейска директива държавата е била длъжна да го направи, напомни Калфин.

Когато говорим за икономика, според икономиста, трябва да имаме предвид колко е важно да има управление, гарантиращо прозрачност и намалена корупция.

"Само, когато престанем да бъдем опитно поле за корумпирани политици, държавата ни може да има национална политика, използваща инструментите на ЕС. Една от основните думи, с които ние от АБВ участваме, е "почтеност". Само двама се занимаваме с политика, останалите са експерти, доказали се с поети ангажименти.", посочи представителят на алтернативната червена партия.

Подпомагане на малкия и среден бизнес, по-голям ресурс за преработка на продукти в България (което ще донесе добавена стойност) и създаване на работни места са основните цели по отношение на смяна структурата на българската икономика", смята кандидатът за евродепутат на АБВ.

По думите му сега изнасяме суровини и внасяме преработени продукти.

"Най-големият износител в света сме на слънчоглед и внасяме храни, с които сме хранили Европа. Не е проблем, че ги внасяме. Но 70-80% от вноса свива българското производство – стимулират се големите и се свиват малките и средните производители. Това е резултатът от икономическите процеси досега.

Такива икономики има в Латинска Америка. Когато сведеш икономиката само до търговия, този икономически модел гарантира безработица и бедност.", обясни Калфин.

Той не се ангажира със срокове, в които ще стане промяната. Обясни, че това е продължителен процес и че е важно всички държавни инструменти да бъдат съобразени с европейския инструментариум и похват. Въпреки това бе категоричен, че не Европейският съюз ни прави националните стратегии – това е задача на управляващите.

За пример икономистът даде 4 директиви, свързани със субсидиране на земеделието, които очертават общата рамка, но след това е на ход национално решение.

До 2020 г. ЕС ще ни субсидира с около 4 млрд. лева, които ще бъдат разпределени по линия на земеделието и регионалното развитие.

"В България няма таван за земеделските субсидии – плащат се от 32 до 35 лв./дек. 6% от земеделските производители получават 80% от субсидиите. Останалите 94% се борят за остатъка. Така не само създаваш големи, но ликвидираш малките производители. Ако държавата реши, може да сложи таван. Средствата няма да се изгубят, те ще се преразпределят като стимули на по-малките или към тези, които преработват.

Може да се пренасочи, но не се прави, защото ще развалим интересите на някого. Същото е положението и с финансирането за регионално развитие – парите са основно за транспортно строителство, което се изпълнява от 5 големи фирми в България. Искаме да се обърне фунията – същите тези 4 млрд. лв да подпомагат и малките, и средни фирми", заяви Ивайло Калфин.

Кандидатът на АБВ акцентира и върху необходимостта от създаването на Държавна инвестиционна компания, която да насочва и подпомага инвеститорите у нас в определени региони, направления и важни за страната стратегически проекти. Като такива Калфин посочи АЕЦ "Белене" и АМ "Хемус", гарантиращи модерни технологии, които обаче не биха могли да се случат без държавна политика за осъществяването им.

Изпълняване на законодателството, коректен бюджет за данъкоплатците, прозрачни обществени поръчки (всичко, което знае държавата, да го знае и обществото!), промени в данъчната система – така обобщено политикът вижда икономическия ни път, по който страната ни може да излезе на едно по-високо европейско ниво.

В тази връзка той посочи и темите, които са приоритетни за ПЕС и тя работи в Европарламента за решаването им, но кой знае защо, в България не се говори за това. Става дума за плащането на данък от банките за операциите на финансовите пазари и ограничаване на офшорните зони.

"Десет страни, сред които Германия, Франция и Италия, въвеждат този данък. Защо не се говори тук? Не се повдига и въпросът за забраната офшорни фирми да участват в обществени и важни за държавата инфраструктурни проекти. За това се работи в Европа, но никой не повдига и този въпрос в България. Заради интереса на няколко души не може да жертваме национални интереси.", убеден е Калфин.

В заключение той допълни, че конкурентите от другите партии за Европейския парламент нямат интерес от решаване на тези проблеми, затова няма и дебати. Фактът, че не се случва е, че интересът цели запазването на статуквото.

"Основната цел на АБВ е да събудим хората и да видят очевидното.", заключи Ивайло Калфин.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар