Александър Божинов - основател на карикатурата като изкуство в България
На днешния ден се навършват 133 години от рождението на българския карикатурист
Снимка: sxc.hu
На 24 февруари в град Свищов се ражда българският карикатурист, илюстратор и публицист Александър Николов Божинов.
Той е създателят на българската политическа карикатура и я налага като самостятелен вид изкуство, един от първомайсторите на нашата илюстрация и портретната карикатура.
Като ученик по рисуване му преподават Николай Павлович, Иван Мърквичка, Ярослав Вешин и Антон Митов. Две години живее и работи в Мюнхен, където се запознава с произведения на старите майстори и се повлиява от немския сецесион.
След завръщането си в България основава хумористичния вестник "Българан", който след това подновява в списание. Сътрудничи с карикатури, рисунки, статии, рецензии и други материали на редица вестникарски издания. През Първата световна война е военен художник.
Създава над 10 хиляди карикатури, рисувани с акварел и масло. През 1929 г. той е избран за дописен член на БАН, а десет години след това става академик.
След деветосептемврийския преврат карикатуристът е жертва на жестоки репресии. Обвиняват го, че е приятел с цар Борис III и го затварят заедно с Райко Алексиев, Борис Денев, Константин Щъркелов. Изправянето му пред Народния съд предизвиква бурни негодувания в България и сред европейската интелигенция. След половин година арест и побоища бива осъден на една година затвор.
Карикатурите му, рисувани след престоя му в затвора, вече не са смешни. Художникът прави политически рисунки срещу фашизма и предимно детски рисунки.
В творчеството на Божинов особено място заемат образите на софийските шопи, от които създава характерните български типове на Пижо и Пендо, описани от Елин Пелин, с когото работи в тандем - докато единият пише, другият рисува.
Автор е на хумористични и детски стихотворения, разкази и фейлетони (подписвани с псевдоними) и на мемоарната книга "Минали дни", 1958 г.
Награден е със сребърен медал за наука и изкуство и с ордените "Кирил и Методий", "Червено знаме на труда", "Народна Република България".
Kато председател на свищовската Културна дружба в София, Божинов спомага да се осъществи завещанието на Д. А. Ценов за откриване в Свищов на търговска академия.
Изявява се и като талантлив живописец. Създава пейзажи, натюрморти, интериори, скици за стенописи в маслени бои и акварел. Автор е на проекти за килими, народни мебели и керамични съдове.
Като публицист, художествен критик и изкуствовед се бори за реалистично изкуство, свързано с живота на хората. В своите карикатури той отразява обществено-политическия и културния живот в България. Обект на неговото перо са много събития от международната и главно българската вътрешна политика.
_____________________________________________________________________
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg