Бърдуочинг туризмът - новата атракция за бедни чужденци
БДЗП
Що е то бърдуочинг туризъм и има ли почва у нас и в региона? Оказва се, че да и то на много места, защото природата ни е богата на видове. Все по-често чуждестранните туристи при тур обиколките си у нас предпочитат наред с културно-историческия туризъм да … наблюдават и птици /от англ. ез. – "бърд”-птица, "уоч”-гледам/.
Великотърновските скални височини са най-привлекатeлните за бърдуочинг туризъм. Всъщност това са масивите около самия град, а там се наблюдават белоопашат мишелов, скална или червенокръстна лястовица, скална орешарка, кълвач и пойни птици. С бинокъл в ръце и вперен поглед нагоре да ги наблюдават, предпочитат американци и англичани. Наред с туробиколката им из търновските забележителности, те отделят време и за пернати.
"Обикновено провеждаме бърдуочинг туризма през май и октомври и не на всеки тур включваме великотърновския регион. На практика това е част от годишната почивка на чужденците и ако искат да наблюдават птици, го съгласуваме с тях. И при обиколки от София за морето, включваме старата столица за посещение, наред с културно-историческите обекти. Една трета от тях искат и някакви други атракции. Така Велико Търново със своите забележителности е една добра опция”, казва Димитър Георгиев, управител на туристическата фирма на Българското дружество за защита на птиците /БДЗП/. Той допълва, че все повече бърдуочинг туризмът набира скорост и е една добра реклама за нашата страна.
Във Великотърновските скални височини до скоро се срещаше и египетския лешояд, който е световно застрашен вид. Според орнитолози и еколози основната причина за изчезването му е отравянето, тъй като този вид се храни предимно с мърша. Често те намират умрели домашни животни, третирани с препарати и антибиотици и при консумация се отлагат в лешоядите. С течение на времето те започват да заболяват.
Египетският лешояд се среща и в Източните Родопи, където е и основната му популация. Има няколко гнездящи двойки в Русенски Лом и в района на Провадийското плато. От БДЗП през последните години започнаха сериозна работа за опазване на този вид. Екипите опръстеняват почти всички малки и новоизлюпени в гнездата.
Други по-интересни зони на биоразнообразие са около Свищовско, по река Дунав и остров Вардим. Предприемчив арендатор при рибарниците Хаджидимитрово вече е изградил малко укритие, от което туристите наблюдават птиците. Мястото е добро и като местоположение, защото не се притесняват летящите. В района са установени 116 вида птици, от които 33 са включени в Червената книга на България. 48% от територията на рибарници Хаджидимитрово са поставени под законова защита през 2005 г. с цел опазване на застрашени видове птици.
През 2005 г. територията е обявена от BirdLife International за Орнитологично важно място. Рибарниците са едно от най-важните места в страната от значение за Европейския съюз за 4 вида водолюбиви птици, гнездящи тук в значителна численост – световно застрашената белоока потапница, белобузата рибарка, черната рибарка и нощна чапла. Много водолюбиви птици ползват рибарниците като място за почивка и хранене по време на миграция и през зимата.
България е сред страните с най-богат ресурс за туризъм с цел наблюдения на птици. В страната ни има 420 вида птици - от около 800 в Европа. Някои от тях могат да се видят на континента почти само или най-лесно и удобно в България - например черногърбо каменарче, индийско шаварче и дори прочутата червеногуша гъска.
Друга особено привлекателна група са най-застрашените и редки птици на Земята, от които в България се срещат 32 вида. За сравнение - в Белгия има 7, а в Швейцария - 8 такива вида. Белочела сврачка, сибирско ливадарче, късопръст ястреб, качулата кукувица, черен щъркел са само част от най-забележителните представители на птичия свят в България. Срещат се и световно застрашени видове като ловен сокол, къдроглав пеликан.
По Черноморското крайбрежие минава един от най-оживените прелетни пътища на птици в света - Виа Понтика, което осигурява на туристите едни от най-величествените гледки на хиляди мигриращи щъркели, пеликани и хищни птици, понякога в рамките дори на час наблюдение. Друг привлекателен регион за този туризъм у нас са Източните Родопи.
Интересното за бърдуочинг туризъма е, че за него няма сезон, няма ден, нито и нощ, няма и възраст, казват орнитолози. А и туровете за наблюдение на птиците са най-различни, според предпочитанията на туристите. Има запалени птичари, които могат да дойдат от другия край на света, за да видят един или два вида, които се срещат само тук.
Наблюденията на птиците не са евтино удоволствие. Например за 10-дневна орнитологична екскурзия у нас един британец плаща между 1000 и 1400 паунда. Тези пари обаче са по джоба на много британски пенсионери. Затова и бърдуочингът не се смята за хоби на богатите.
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg