Вход | Регистрация

Експериментите с керамичните кошери започнаха

Третият вариант на глинената иновация ще бъде готов до дни

Два вида керамични кошера "пуснаха" в експеримент младите и амбициозни специалисти от "Иновационтех" ЕООД, с ръководител инж. Тодорка Лепкова. Преди 4 месеца те патентоваха изобретението си и вече направиха първата крачка към заселването на прототипите.

Първият кошер е взет от дряновски пчелар преди 10 дни, но още не го е заселил. Вторият кошер е заселен наскоро в Дебелец, в базата по експериментално заселване на кошери към Института по животновъдни науки, гр. Костинброд, където в момента има между 70-80 кошера. Новите керамични кошера се различават в дъното – при втория е подвижно, при първия – не. Експериментът по заселване на кошерите се следи от гл. ас. д-р Пламен Христов.

Резултати ще станат ясни през пролетта, когато се види колко храна са изяли през зимата пчелите. По този показател ще се направи извод как са се чувствали в кошера през това време.

"Едновременно с пчела-майка от същия род е заселен и друг обикновен дървен кошер. Съпоставката ще може да се направи през пролетта. Ако е изядена по-малко храна, значи пчелите са се чувствали уютно и не им е било нужна повече енергия, за да оцелеят. Намерението на д-р Христов е да бъдат заселени няколко кошера, за да са по-обективни резултатите.", обясни инж. Тодорка Лепкова.

Кошер номер 2 е 10-рамков. Съставен е от хоризонтални керамични плоскости. Видът му е "Дадан-Блат" с подвижно дъно. Дъното се отваря отзад, а не от предната страна на кошера, за да не пречи на работата на пчелите. Има възможност за удобство да се извади плоскостта за почистване. Отпред е поставен мишебран с отвори в размери според желанията на пчеларя. Кошерът е измазан отвътре с восък, по съвет на д-р Пламен Христов. 

1059886 1059887 1059888

Любопитна и полезна информация е фактът, че определени вълни от невидимия спектър за нашите очи, но непременно важни за живота на живите организми се  редуцират посредством елементарните зърна, получени при фино смилане, формоване, сушене и  изпичане на глината при температури в зависимост от състава на глините между  860 -920 градуса по целзий.

"За да обясним как става това допуснахме, че след изпичане на отделните елементарни частици, от които е изградена керамичната структура, те реагират като отделни елементарни частици, които са най-малката градивна част на керамичната маса. Т.е разглеждайки малките частици изпечена керамика като най-малки градивни частици, те не допускат вълните с техните вибрации да разрушат обвивките на структурираните в процесите на печене зърна и така остават в устойчиви състояния, които могат единствено да трептят и да извършват дисперсия на вълните до по-малки и да отразяват такива светлинни вълни, които не се виждат с просто око, но на камерите за нощно виждане да отразяват и излъчват вълни в бяла светлина. Именно това наблюдавахме и ние с изпечената керамика.", обясни механизма на въздействие Гергана Мартинова от екипа на "Иновационтех".

1059883 1059885

Снимките са от камери в цеха, където е кошера. Първата е през деня, втората е снимана през нощта.

Вече има десетки заявки за новите кошери: от Русе – 10 бр., от Хасково – 45 бр., от Средна гора и Пловдив по 10 бр. Около 50-60 плоскости са необходими, за да бъдат направени около 10 кошера, учточни инж. Лепкова. Забавянето с производството на повече прототипа тя отдаде на липсата на готовност на керамичната фабрика да произвежда толкова изделия и "на този етап трябва да се съобразим с технологичните възможности на фабриките. Но процесът ще се развива, защото все пак говорим за серийно производство, което хем ще събуди керамичната промишленост, хем е екологично и ще опазва околната среда, хем е евтино. Един керамичен кошер струва 77 лева."

До дни ще е готов и третият вариант на кошерът от глина. В момента екипът работи по него. Той ще има едно ребро, изцяло "скрито" в керамика, плъзгащо се дъно и падаща отзад касетка.

Интересът към керамичната иновация расте, похвалиха се от екипа. И хубавото е, че все повече стават младите хора, които се интересуват от пчелите, пчеларството и всичко, свързано с него.

"Между 18 и 34 г. са посетителите на страницата ни, които най-много се интересуват от кошерите. Възрастни хора ни изпращат снимки със свои внуци край кошери, което вече говори за приемственост." допълни инж. Тодорка Лепкова.

1059891 1059892

Екипът, разработил и продължаващ да работи по детайлите и усъвършенстването на керамичния кошер, се старае да отговори максимално бързо и качествено на очакванията на хората, които разбират, че пчелите са символ на живота и затова трябва да им се помогне да оцелят.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар