Вход | Регистрация

Квартал "Чолаковци" - крайният квартал на Търново

Квартал "Чолаковци" - крайният квартал на Търново
Снимка: Север.бг

"Чолаковци” е един от крайните квартали на Велико Търново. Намира се в близост до коритото на река Янтра, в живописен район с красива природа. Това го превръща в тихо и спокойно място за живеене. Разходката ми в квартала бе в дните с най-обилен снеговалеж, но това придаде допълнителна красота и колорит на пейзажа.

Пътят за "Чолаковци" разделя "Мармарийския рид” на източна и западна част, като източната обхваща само района от Устието до пътен възел "Качица". През 19 век  там е имало три чешми, построени от бояджийския, самарджийския и ковашкия еснаф. През 19-ти и началото на 20-ти век, там е имало около 300 летни къщи (колиби) на търновци. Около тях местата били засадени с лозя и овощни дръвчета. Именно източната част на "Мармарлийския рид” се славела с хубави лозя, но пътят към нея бил стръмен, а изкачването трудно. Днес на това място е застроен жилищният кв. "Бузлуджа".

На изток "Мармарлийския рид” завършва със скалите при Устието, а на запад - при "Синия вир”. Наричали го "Синия вир”, защото водата му с дълбочина 8 м изглеждала синьо-зелена. Той е свързан с редица предания и легенди. Над него била гората с хайдушкото кладенче, свързано с предания за Филип Тотю.

В близост до квартала се намира Промишлена зона, където има различни фабрики - битова електроника, дървообработване, топливо, завод за вино и вторични суровини.

Към днешна дата жителите определят квартала като спокойно място за живеене, за младите хора това, че са далече от центъра, е проблем. Има редовни линии на градския транспорт, автобуси с номер 1, 2, 9, 70 и 110 се грижат за превозването на живеещите в квартала.

В централната част на квартала е разположен търговски комплекс, включващ хранителна верига, кафенета и малки магазини. Там е и пощенският клон на "Чолаковци”, а в момента и мястото където се извисява коледната светеща елха. Във връзка със зимния сезон, неизбежен беше въпросът за снегопочистването на квартала, но жителите бяха категорични, че такова няма и сами, с подръчни средства, се справят със снега.

В квартала отскоро има аптека и постоянно присъствие на лекар. Преди това е бил един от сериозните проблеми на всички жители. Както те самите казват, за един аспирин се е налагало да ходят до центъра.

Кварталът е застроен изцяло с панелни блокове, къщите са значително по-малко, а новото строителство липсва. Малка част от апартаментите са санирани или с обновена дограма. Паркове също няма, но за радост на децата има няколко детски площадки.

В жилищния комплекс има едно училище и една детска градина, СОУ "Владимир Комаров” и ОДЗ "Рада Войвода”. През последните години броят на децата в квартала се е увеличил. СОУ "Владимир Комаров" е наследник на просветното дело, започнато преди 150  години. Будни хора замислят и построяват през 1850 година сградата на килийното училище в с. Чолакова махала. През 1975 година е направена първата копка за построяване на новата училищна сграда, а 5 години по-късно тя вече е завършена. Училището разполага с 24 класни стаи, кабинети, учебни работилници, кинозала, библиотека, физкултурен салон и ученически бюфет.

Детските площадки са радост за децата, а пенсионерският клуб в квартала е радост за хората от третата възраст, място където да се видят, да споделят и да прекарат малко време заедно.

В подножието на т. нар. "Пишманска пътека” е сгушена малката църква, която на празници събира жителите на квартала.

Квартал "Чолаковци”, може би, не е от предпочитаните места за новодомци по редица причини, но за жителите си той остава любимо и свидно място.

 


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар