Вход | Регистрация

Националният военен университет "Васил Левски" отбелязва своя празник

Националният военен университет "Васил Левски" отбелязва своя празник
Снимка: Север.бг

Националният военен университет "Васил Левски" е създаден на 1 септември 1878 година, когато в Пловдив руският императорски комисар за България княз Александър Михайлович Дондуков-Корсаков подписва заповед №14 по военното управление на Българската земска войска. С този документ се назначава първият команден състав на Софийското военно училище, който се състои от шест души. Въпреки че събитията се случват в Града под тепетата, учебното заведение е наречено "софийско", защото е предвидено да е разположено там, където се намира българският княз.

За първи негов началник е назначен капитанът от руската гвардия Николай Николаевич Флейшер, който на 6 септември 1878 година издава заповед №1 на военното училище. Първоначално то се помещава в сградата на школото "Св. Троица", което днес се намира в старата част на града. Преместването му в София става в средата на месец ноември.

Първата сграда, която училището получава на територията на столицата, е бивша турска военна болница, разположена зад днешния Централен военен клуб. Именно там на 26 ноември 1878 година то е официално осветено и открито. Тази дата се приема и за официален празник на сегашния Национален военен университет "Васил Левски".

На 10 май 1879 година завършва първият випуск на военното училище от 165 юнкери. Тези офицери изграждат гръбнака на българската армия по време на Сръбско-българската (1885 година), Балканските (1912 - 1913) и Първата световна война. Те показват невероятна храброст и стратегически талант по бойните полета в Тракия, Македония, Добруджа и Беломорието. Показателен е фактът, че до 1913 година 83 души от тях командват полкове, 42 - бригади, 15 - дивизии, а 8 - армии. Петима обучени тук офицери заемат поста началник на щаба, а шестима в различни периоди са военни министри.

През 1892 година училището е преместено на мястото на сегашната Военна академия "Георги Сава Раковски".

По време на Балканските войни занятията са прекратени и всички негови възпитаници са изпратени на фронта, за да доказват силата на българското оръжие. Училището играе важна роля и в политическия живот на страната. Ръководството му взема дейно участие в преврата срещу княз Александър Батенберг, организиран през 1886 година. След успеха на контрапреврата българският владетел разформирова военното училище, но през есента на същата година то е възстановено, след като Александър е принуден окончателно да абдикира.

В началото на ХХ век (1900 - 1910 година) е създадена и Военна гимназия, подготвяща кадети, които впоследствие попълват редовете на юнкерите.

В периода на българското участие във Втората световна война (1915 - 1918) военното училище увеличава приема си и преминава на съкратени курсове, за да може да покрие нарасналата нужда на армията от средни ръководни кадри.

След подписването на Ньойския договор софийското остава единственото военно учебно заведение в страната, като от 1928 година в него се подготвят кадри не само за сухоземните, а също така за въздушните и морските сили на България.

По време на Втората световна война сроковете за обучение отново са намалени, много от юнкерите са изпратени да се учат в чужбина, а останалите се запознават с опита на воюващите страни.

След кардиналните промени в България, последвали 9 септември 1944 година, учебното заведение е преименувано на Народно военно училище, а на 18 февруари 1945 година за негов официален патрон е обявен Апостола на свободата Васил Левски. В средата на 50-те години училището е преместено в софийския квартал "Банишора", в непосредствена близост до Централния софийски затвор.

И ако вече се чудите какво общо има военното училище, за което ви разказваме, с Велико Търново, дойде време да разберете. През есента на 1958 година то е преместено в центъра на старата столица, където заема бившите казарми на 18-ти етърски полк. От началото на 70-те години на миналия век започва и поетапното установяване на сегашното му място, което е официално открито на 15 септември 1979 година.

На 14 юни 2002 година XXXIX Обикновено народно събрание взема решение трите военни училища - в Шумен, Долна Митрополия и Велико Търново, да се обединят и да се преобразуват на Национален военен университет "Васил Левски".

Официалната церемония по откриването на новото висше военно училище се състои на 1 септември същата година.

В 133 годишната си история най-старото военноучебно заведение в България обучава и възпитава 132 випуска, които подсилват редовете на българската армия.

________________________________________________________________________________

Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар