Вход | Регистрация

Симеон Идакиев: "Аз съм един щастлив човек, който е правил и прави онова, което иска"

Симеон Идакиев: "Аз съм един щастлив човек, който е правил и прави онова, което иска"
Снимка: Север.бг
Симеон Идакиев е телевизионен журналист, от 1985 година продуцент и водещ на популярната географска рубрика „Атлас” на Българската национална телевизия. Завършил е специалност Българска филология във Велико Търново. Посетил е над 120 държави на всички континенти, заснел е самостоятелно над 400 филма. Автор е на шест книги и многобройни публикации в печата, радиостанции и други електронни медии с акцент върху древните култури и цивилизации. В момента води авторските рубрики "Посоки" и "Един мъж, един микрофон" по програма "Христо Ботев" на Българското национално радио.

Големият български пътешественик и журналист Симеон Идакиев представи пред великотърновска публика своя творчески бенефис под надслов "40 години Атлас". Филмът бе показан в рамките на модула "Филмови спомени" на тазгодишното издание на Международния фестивал за туристическия филм "На източния бряг на Европа".

Присъстващите имаха удоволствието да видят компилация от най-интересните и значими теми, места, хора и събития, отразявани в "Атлас" през годините.

След прожекцията Симеон Идакиев представи и втората част на книгата си "Светът и всичко в него", посветена на Азия. Голям бе броят на тези, които се снимаха с пътешественика и получиха автографи от него.

Да разговаряш с човек, който е обиколил света е наистина голямо удоволствие. Искаш да попиташ за толкова много неща, а той определено има какво да разкаже. Ето какво разказа за Sever.bg Симеон Идакиев:

Как се побират 40 години в едно предаване?
По-голямата част от моя живот премина в работа в Българска национална телевизия. Програмата вече е на 44 години. Опитахме се в рамките на 40 минути да представим 40 години от историята на предаването на "Атлас". Разбира се не успяхме, защото това не е възможно. За тези години са излъчени повече от 2000 предавания, което е едно огромно богатство. Опитах да синтезирам какво представлява "Атлас" и защо бе създаден. Представени са и основни теми - човешките цивилизации, екология, древни култури, обичаи и прочие. 
Няма друго подобно предаване в българския ефир. То вече е на 44 години. Когато тръгна, а и дълги години след това, го наричаха "Прозорец на България към света", което бе самата истина. Сега вече има доста предавания, макар че не са чак толкова много, на подобна тематика. Но все още "Атлас" си остава водещо. Струва ми се, че все още няма предаване, което да го замести. 
Кои кътчета от атласа на света са показани в предаването и кои не са?
Аз много дълго мога да говоря на тази тема, но ще кажа само, че няма по-значима тема или регион от света, който да не е бил разглеждан в някое от предаванията на "Атлас". Показвани са всички континенти, включително Антарктида, заедно с по-важните планински и морски експедиции. Разбира се не са показани всички страни. Като добавим и гостуването не само на чуждестранни, но и на наши пътешественици и учени "Атлас" има един великолепен и огромен архив, което е цяло богатство.
Опитайте се да опишете работата си?
Ще започна с това, че тя ми доставя огромно удоволствие. Не мога да си представя нещо по-добро от това да пътуваш по света или да правиш филми за него.
Успях да попътувам доста покрай работата си, за да установя, че само привидно хората по света са толкова различни. Всъщност те са доста еднакви в своите желания, цели, намерения, стремежи. Но разбира се, много е интересно, когато се озовеш на едно екзотично, от наша гледна точка, място. проблемът е, че времето никога не е достатъчно.
Наистина аз съм един щастлив човек, който е правил и прави онова, което иска. От сърце го пожелавам и на вас.
Разкажете малко за началото на "Атлас"?
Не помня началото на "Атлас". Предаването е създадено от проф. Тянко Йорданов през 1968 година. Аз доста по-късно се заех с предаването, някъде към 1985 година. Заобичах го благодарение на този изключително чаровен и много еродиран човек. Той беше специалист по Икономическа география, но и умело поднасяше разказите си, което си е главното умение на нашата професия. Когато го гледах, преди да отида в телевизията, на мен и през ум не ми минаваше, че някой ден аз ще отговарям за "Атлас". Много е важно животът да те срещне с подходящите хора, които да ти дадат кураж, посока и насока. След което много здраво трябва да работиш.
Как стана така, че започнахте да работите в предаването?
Работех в БНТ в редакция "Съвременник" и бях пътувал в Индия. Когато се върнах поисках време за излъчване на филмите, които бях направил там. Разрешиха ми да ги излъча във времето на "Атлас", което силно разгневи главния редактор на образователната редакция, който на пръв поглед бе страховит човек. След два дни обаче, дойде при мен и ми предложи да започна работа в "Атлас". Приех и хартисах там, защото тематиката много ми допадна.
Какво си пожелавате  за юбилея на "Атлас"?
Пожелавам си да го има дълго време, защото, няма да скрия, той бе свален от програмата на БНТ миналата година. Сега се излъчват само повторения. Дразни ме този факт и се надявам, предаването пак да се върне на екран, защото има своя авторитет и своите безспорни постижения.
Какво можем да прочетем и научим от "Светът и всичко в него"?
Заглавието е избрано не случайно. В самото начало имах големи неприятности с хората от телевизията, които си представяха тематиката на предаването като набор от красиви природни картинки. В това време в България дойдоха двама души от Националното географско дружество на САЩ - продуцентът Джон Бредър и шефът на фотографите на едноименното списание Кент Кобърстийн. Попитах ги какво е за тях понятието "география”. Те казаха - "географията - това е светът и всичко в него".
Това е втората поредица от книги. Първата е "Светът и всичко в него" с подзаглавие Америка. Тази е с подзаглавие Азия. Това са моите впечатления за съответния район на света. Надявам се, живот и здраве, да родължа тази поредица с още някое заглавие.


Докладвай за нередност в статията
Добави коментар