Вход | Регистрация

Да научим повече: Вулканичната област Асо-Сан на остров Кюшу

Да научим повече: Вулканичната област Асо-Сан на остров Кюшу Остров Кюшу – гр. Беппу, изглед около морето
личен архив

Разходката ни из Япония продължава. Отново наш гид е Марияна Георгиева-Гроссе,  която продължи туристическата обиколка до курортния град Беппу и Вулканичната област Асо-Сан. 

Япония е разположена върху четири големи острова, намиращи се в Тихия океан, срещу източното крайбрежие на Азиатския континент. Тръгвайки от север на юг, това са: Хокайдо, Хоншу, Шикоку и Кюшу. Освен тях към нейната територия спадат още около 6 800 по-малки такива, както и архипелазите Рюкю и Нампо.

Това е една от страните в света с най-ярко изразена вулканична и сеизмична активност. Особен интерес в това отношение представлява огромната вулканична област Асо-Сан, заемаща центъра на югозападния остров Кюшу. Тя е с формата на грамаден казан с площ около 375 km2 и е известна като Асо-Кужю (Aso-Kuju) – Национален парк Асо.

1192306

Кратерът има обиколка от 128 км и ширина, променяща се от 18 до 24 километра. Асо-Сан се е образувала в резултат на четири гигантски изригвания, станали в периода от преди 300 000 до 90 000 години. Наставката Сан към собственото име на вулкана означава уважение и би могла да се преведе като "Господин Асо”. Това е японски обичай и по подобен начин се образуват и имената на други вулкани като Фуджи-Сан например.

Във вътрешността на кратера се намират седем селища, най-голямото измежду които е град Асо. Плодородната вулканична почва способства за процъфтяването на земеделието. В центъра на колосалния кратер е разположена група от 17 вулканични конуса.

Един от тях, Накадаке (Nakadake), се числи към най-активните действащи японски вулкани. Той се издига на 1592 m над морското равнище. Негови изригвания са записани още в древни хроники, но продължават и до ден-днешен. Последните са били през 2009 г. и 2011 г.

Около вулкана постоянно се носят серни облаци. Върхът на кратера Накадаке е достъпен с кола по изграден път или с въжена линия. Той е едно най-известните и привлекателни места за туристите на остров Кюшу.

Потеглихме от Хирошима на юг с влак, продължава увлекателния си разказ Марияна. Последната гара на остров Хоншу е град Шимоносеки, който е свързан с огромен мост над морето до първия град Кокура, префектура Фукуока, на остров Кюшу. Пътят на туристката от Поликраище продължава на югоизток, в границите на префектурата Оита, а крайната точка на пътуването е град Беппу.

Той е разположен на брега на морето на огромен залив и е известен със своите горещи минерални извори. Едва ли не всяка втора къща има своя собствена минерална баня. Това се дължи на обстоятелствоито, че целият район е вулканичен и се срещат така наречените дяволски извори, които са врящи. Те постоянно кипят и водата им е с температура 100 градуса по Целзий.

1192300

Тя има много чудноват цвят. В някои от изворите е червена, в други синя, а в трети – зелена, също като в известната приказка на Братя Грим. Това се дължи на разтворените в нея различни минерали, съдържащи се в скалите, през които минава водата. Тук идват много гости от цялата страна и чужденци. Интересна лечебна процедура е зариването с горещ пясък.

"Облякоха ни с дълги памучни дрехи, покриващи цялото тяло. След това легнахме по гръб. Заринаха ни с мокър горещ пясък, наквасен с минералната вода, а под главите ни сложиха дървени възглавници. В пясъка се стои 10 минути. Цялото тяло се сгрява и каквото ви е схванато, се раздвижва. Кръвообръщението ви след това напълно се възстановява.

Тъй като действието е силно, времето за престой е ограничено, за да не се появявят нежелани последствия. След това се влиза в басейнче с много гореща вода и пясъкът се измива. Не всеки успява да издържи на нея. Някои от посетителите само намокрят крака си.", разказва за японската рецепта за здраве Марияна.

Градът е изходна точка за пътуване към вулкана Асо-Сан. Огромната област заема части от Оита и от съседната префектура Кумамото. Напускайки Беппу пътят минава през град Юфуин в планината Юфу, а после навлиза в планинската верига Куджу.

След пресичането й се вижда, че тя обгражда огромна плоска котловина. Това е Националният парк Асо-Куджу. Отдалеч се вижда голям град – Асо – разположен почти в средата му. Освен него има и други по-малки селища.

1192298

Площта, която не е заселена, се ползва като обработваема земя за различни култури. Повечето са оризови полета, които са залети с вода. В малките градове къщите имат площи, засадени с ориз. Всеки метър земя се обработва и се използва за отглеждане на земеделски култури, включително до къщите. Собствените им оризови полета започват непосредствено до стените на домовете.

В този грамаден кратер има огромни оранжерии, в които се оглежда патладжан, някакъв особен вид боб и сладък пипер. Той обаче изобщо не може да се сравнява с българската капия, а прилича на чорбаджийския гугунец. Дълъг е между 8 и 10 см. За разлика от него обаче е сладък. В отдавна загасналия вулканичен кратер се отглеждат също картофи и соя. Практически няма плодове и овощки.

1192291

Из цялото си пътуване в Япония само тук видяхме крави и коне. Но техният брой бе малък, макар че съществуват условия за изхранване на хиляди глави добитък само в тази област. По-скоро ни се стори, че конете са нещо като туристическа атракция – че се отглеждат за яздене, а не за стопански цели.

Пресякохме град Асо и навлязохме в планина със същото име. Целият район е обагрен в много чисто ярко зелено и колкото повече се приближавахме до действащия кратер, толкова повече цъфтящи храсти покриваха повърхността. Докато се пътува, навсякъде наоколо се виждат огромно количество стари, отдавна загаснали кратери, целите покрити със зеленина.

Те приличат на пресечени конуси, чиито върхове като че ли са отсечени с гигантски нож и отнесени. Горната част на конусите е хлътнала и всичко, включително и вдлъбнатините им, е скрито в зеленина.

1192303

Японците имат много добре разработена пропагандна държавна стратегия за привличане на чужденстранни туристи. Един от нейните елементи е възможността за закупуване на карта, която важи за почти всички железници, с изключение на най-бързия влак и на частни железници. Тя е в сила и за транспорта в Токио. Картата важи една или две седмици и с нея може да се сдобиете само извън Япония. Предназначена е единствено за чужденци.

За най-известните японски туристически райони има споразумение и с допълнителни автобусни туристически агенции. Ние използвахме именно такава привилегия като чужденци. Пътуването от Беппу до Асо-Сан и обратно беше точно с такава агенция, в която важеше картата ни, за която стана дума. В автобуса имаше експурзовод и тя през цялото време разказваше за всички природни забележителности на района и даваше сведения за различните кратери, край които минавахме по пътя.

От подножието на вулкана до върха му е изградена въжена кабинкова линия. Издигането продължава около 10 минути. Тук има две природни забележителности. Едната е действащият кратер, а другата – кратер, който преди това е бил действащ вулкан, а сега е загаснал. Около самия кратер на действащия вулкан и на съседния, вече отдавна загаснал вулкан, има асфалтов път, по който може спокойно да се разхождате на разстояние около 2-3 км.

Наоколо са изградени бетонни бункери, където туристите да се скрият, тъй като вулканът може внезапно да изхвърли камъни. Имахме невероятен късмет, защото денят беше съвършено тих и слънчев и можеше прекрасно да се наблюдава дейността на вулкана. По ръба на кратера има предпазни дървени огради. Туристите стоят наоколо и наблюдават.

1192295

Долу в гърлото на вулкана се вижда светло зелено до жълто сярно езеро, което постоянно бълбука и от него излизат отровни газове. От време на време се изхвърля по-мощен облак с газове. При нашето посещение беше бял на цвят. Облакът понякога се разсейваше и се виждаше по-голяма част от сярното езеро, а като избухнеше по-силно, след това го покриваше изцяло и го скриваше от погледа ни.

Мястото е опасно за хора с дихателни затруднения и заболявания, които не бива да ходят там. В кратера на угасналия вулкан се виждат различни слоеве и пластове застинала лава и различни образувания, които са с най-разнообразни цветове. Освен това там има пепел и базалт.

1192310

Завръщането беше по друг магистрален път, от който се виждаха други кратери, разхвърляни из цялата вулканична област Асо-Сан.

Още екзотични снимки от Страната на Изгряващото слънце може да видите в нашата ГАЛЕРИЯ.

А за интересните туристически обиколколки в Кейптаун и Тароко (Китай), може да кликнете ТУК, ТУК и ТУК.

Sever.bg във Facebook >>





Докладвай за нередност в статията
Добави коментар