Вход | Регистрация

Да си охлювъд в България - Красимира Костадинова

Да си охлювъд в България - Красимира Костадинова
Снимка: Север.бг
Красимира Костадинова е от Велико Търново. Средното си образование завършва в Габрово в Техникума по текстил, след което продължава висше образование в Техническия университет във Варна, специалност „Стопанско управление“ . От 2000 г. се занимава с частен бизнес.

Да си охлювъд в България освен че е нетипично, все още е и несигурно, но предприемчивата натура на Красимира я кара да търси и да се занимава с нови предизвикателства, затова е започнала бизнеса с охлюви. Споделя, че вече прави такива стъпки по-предпазливо. Причината е разклатеното й доверие в организацията, която е поела ангажимент към нея, а впоследствие не го е изпълнила. Въпреки това младата дама с много желание и мерак е поела риска да стане охлювъд.

Тя се съгласи да сподели със Север.бг за неволите, предизвикани от сляпото й доверие към организацията, даваща възможност за този бизнес и упоритостта, с която, въпреки всичко, продължава да се бори, за да успее.

Как взе решението да отглеждаш охлюви?

От Националния охлювъден клъстер направиха изявление в пресата за този бизнес. Той не е нов, но за мен беше нещо ново и ми се стори доста интересно. Освен това доходите, които обещаваха от клъстера бяха доста високи. И така, миналата година се захванах с новото предизвикателство.

Какви условия трябваше да изпълниш, за да започнеш?

Аз сключих договор, според който клъстерът ми продава "ноу-хау"-то за отглеждането на охлюви и се задължава да ми изкупи продукцията. Но още в началото се получиха някакви недоразумения и не ме снабдиха с малки охлювчета. Все ми се иска да кажа, че организационно им куцаха нещата и заради това не се справиха, но не знам дали задкулисно целта им не беше да измамят хората и не попаднах във финансова пирамида. Тогава взех решение сама да си организирам нещата и през миналата година изградих фермата със собствени средства. Не съм кандидатствала по никакви проекти, защото нямаше време.

Какво ти струваше изграждането на фермата?

Самото изграждане ми струва около 10 000 лева. Проблемът е, че платих на клъстера охлювчетата, които те не ми доставиха, и обучението. Така сумата скочи на почти 17 000 лева. Тук не слагам нервите, но те нямат оценка.

Има ли минимална бройка за зареждането на охлюви в една ферма?

Има стандарти – за декар около 250 – 300 хиляди охлюва. Аз отглеждам около 280 хиляди. Ако се гледат добре и всичко е наред, очакваният добив от декар е 3,5 тона. По стандарт се дават между 10-12% смъртност. 

Какво е специфичното при отглеждането на тези животни?

Полето, на което ги отглеждам, е засято с бяла детелина и около цялото място преминава слабоволтов ток, който ги спира, за да не напуснат мястото. Леко под наклон са наредени дървени скари, ориентирани на юг. Специална смеска се слага на скарите и охлювчетата се качват на тях, за да се хранят.

За какво време един охлюв пораства до нужните размери?

За около 3 месеца трябва да станат готови за първото обиране. След това до септември поетапно се обират още един, най-много два пъти.

Познаваш ли други хора от областта, които се занимават с този нетрадиционен за България бизнес?

Познавам още трима. В Плевен има много големи охлювъдни фирми и комуникирам с тях. Те са се утвърдили от години и имат много декари с такива ферми.

Колко дълго смяташ да си охлювъд?

Не знам дали ще продължа след този първи опит. Всичко зависи от развитието и утвърждаването на пазара. Тъй като аз не работя с клъстера, трябва сама да организирам реализирането на продукцията. Към момента съм говорила с частно лице в Испания, но условието е аз да ги доставя и сега работя по този въпрос. Необходимо е време, за да се уверя, че нещата ще потръгнат, за да реша дали да се занимавам и по-нататък с това.

Трудоемко ли е отглеждането на охлюви и може ли да бъде съчетано с друга дейност?

Необходимо е охлювите да се хранят и чрез специална система за разпръскване на вода да се охлаждат. Водата я вадя с помпа от кладенец и това налага нейното темпериране до температурата на въздуха. Поливат се вечер, след залез слънце – сега по два пъти на седмица, но в голямата жега – по три пъти. Това не е много сложно – смеската за хранене се слага по скарите и се натиска копчето на системата за охлаждане. Самото изграждане на фермата е много трудоемко.

Необходимо ли е човек да има специфична настройка, за да започне такъв бизнес?

Да, необходимо е. Но това е условие за всеки бизнес. Дала съм си сметка, че и с търговията е така. Не всеки може да прави търговия. Не казвам, че аз мога, но познавам хора, от които съм се учила, и които се справят перфектно. Трябва да имаш отношение към това, с което се занимаваш, ако искаш да успееш. Да вникнеш в дълбочина и да го почувстваш. Не си ли отдаден, няма да се получи.

Какво не знаем за тези животни?

Мога да кажа, че са интересни животинки и са много любознателни. Примерно, един ден тръгват и обикалят цялото поле. Мои колеги са споделяли, че са правили опити: набелязват охлюв и после го виждат в другия край на полето. На мен пък ми се случи след първите 24 часа да се опитват да избягат. Бяха още малки бебета и токът нямаше как да ги спре.

За охлювите се знае, че са деликатес. Ще споделиш ли някоя екзотична рецепта за приготвянето им?

Яла съм охлюви по бургундски – вкусът е невероятен, но не знам как се приготвят. Там, където съм ги яла, не издават рецептата.

Оптимист ли си, че ситуацията за бизнеса ще се подобри в България?

Определено, да! Аз имам и други идеи, но ще изчакам малко, защото виждам, че в момента е много трудно. Вярвам обаче, че условията у нас ще се подобрят и повече хора ще имат възможността да поемат предизвикателствата на собствен бизнес.






Източник: Север.бг
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар