Вход | Регистрация

Стефан Проданов: Караме младите хора да се гордеят с древната история на земите ни

Стефан Проданов: Караме младите хора да се гордеят с древната история на земите ни
Стефан Проданов е на 36 години, роден в Свищов. Докторант в СА "Д. А. Ценов" Свищов с дисертация в областта на финансирането на културния туризъм. Започва рано да играе футбол в "Академик" Свищов, но тежка контузия го вади от професионалния футбол още на 22 години. След завършването на висшето образование работи по различни проекти на неправителствени организации, а от четири години е председател на "Съвета по туризъм – Свищов". Като един от първопроходците на античните възстановки в България е водач на първата антична реенактмънт-група. В много участия в България и Европа се превъплащава в Легата на Първи...
Повече за:

Екипът на Север.бг се срещна с председателя на Съвета по туризъм в Свищов Стефан Проданов. Той ръководи и участва в групата за исторически възстановки, която е сформирана в града. С него си поговорихме за това дали лесно се ръководи такава група, носеща гордо името на Първа Тракийска Кохорта. Трудно ли е и как се представя автентичния вид на римските войници...

 

Как се роди идеята Ви да представяте исторически възстановки?

Дълго време с група ентусиасти от Свищов работим за връщане възрожденската слава на града, за промотирането на римския град Нове, за пресъздаване на моменти от славната му история... С помощта на Общината четири години поред организираме фестивал на античното наследство "Орел на Дунава", в който участваха стотици възстановчици на античната епоха от цяла Европа. Имахме щастието да работим с някои от най-влиятелните групи в света – на първо място с "Группо Сторико Романо", официален партньор на италианската столица Рим в оживяването на исторически места като Колизеума, Форума, Капитолия, Циркус Максимус... Историческите възстановки са много популярни в Европа и изобщо в развитите страни, а в реенактмънт клубовете (реенактмънт е вид представление, имащо за цел възстановяване на определени аспекти от исторически период или събитие бел. ред.) членуват хиляди любители на историята. Убедени сме, че единствено живото участие може да помогне на страната ни да експонира огромното си културно наследство, да изгради уважение към артефактите от миналото, да накара младите хора да се гордеят с древната история на земите ни.

Откъде е този интерес към римската тематика и по-специално към боевете? 

Нашата група пресъздава ежедневието и воинските традиции в Нове - седалището на Първи италийски легион по време на римската власт по днешните български земи, а също така и цивилния живот в цветущата провинция Долна Мизия, както и бита на местното тракийско население. Римската военна машина е една от най-ефикасните армии в световната история. Легионите и кохортите са станали по-силни с включването на нашите предци траките в римската армия. Стотици фестивали и събития в Европа и САЩ са място за среща на любителите на античността и се гордеем с успеха на свищовския фестивал, който стана част от тази мрежа.

Кой участва във възстановките? Лесно ли намирате желаещи? 

Във възстановките участват единствено подготвени членове на клуба ни от цялата страна. Голяма част от тях са студенти от ковачницата на икономисти в България – Стопанска академия „Д. А. Ценов” в Свищов, която ще чества 75-та си годишнина. След като завършат обучението си и започнат работа, те остават членове на групата, но по-рядко участват в нашите събития. Затова периодично организираме кастинги за попълване на съставите ни: римски легионери за Първи италийски легион, ауксилиари (помощни войски бел.ред) за Първа тракийска кохорта, цивилни римляни и тракийски занаятчии, танцьорки за нимфите от Нове. Следващият кастинг е през октомври, след началото на академичната учебна година в Свищов. Желаещите за участие във възстановките винаги са повече от нашите възможности да оборудваме автентично воините и гражданите от античността.

Къде имате участия?

През последната година участвахме в историческия фестивал SPQR (Senatus populus que romanus - буквално "Сенатът и народът на Рим" - абревиатура, с която са подписвани всички правителствени решения в Древен Рим бел. ред.) в италианската столица, както и във фестивала „Готания 2011” в Хрубиешов, Полша. Най-голямата ни гордост обаче е участието ни в най-големия световен форум за антични възстановки "Natale di Roma" през месец април. Две хиляди реенактори от целия свят дефилират в сърцето на Рим – императорските форуми, Театъра на Марцел, Циркус Максимус, Колизеума... Уникалното събитие събира не само участниците, но и стотици хиляди посетители и туристи от цял свят. Гордеем се, че сме първата българска група, представяща античната ни история на такъв форум. Освен в чужбина сме канени и участваме в множество празници и събития в страната ни, най-вече в градовете с древна история. Сред тях са Велико Търново, Видин, Монтана, Русе, Хисаря, София, Троян, Перперикон, Никополис ад Иструм и естествено Свищов и Фестивала на античното наследство „Орел на Дунава”, където сме домакини на гости от много европейски исторически клубове.

Има ли разлика в реакцията на чужденците и тази на българите при възстановките?

Има разлика в реакцията на запознатите и незапознатите. В Европа историческите възстановки са познати от десетилетия и са нещо популярно и добре възприето. Много селища организират събития, на които да популяризират историята си. В България възстановките са нещо по-ново, но привличат интереса на публиката. Познати са например историческите възстановки, представяни от дълго време от Национално сдружение "Традиция" и оживяващи Възраждането, както и спектаклите на "Багатур". Информираната публика у нас, например тази в Свищов и Велико Търново, е не по-малко взискателна от тази в Италия или Германия.

Какво чувство изпитвате по време на пресъздаване на битка с тези автентични облекла?

Ние не чувстваме, ние вярваме! Вярваме и се гордеем с нашата история, с огромния заряд на местата, където живеем и които популяризираме. Стремим се да сме максимално автентични и точни. Командите например са тези, които са давани в легионите и кохортите през епохата на имперски Рим.

Откъде черпите информация за автентичния вид на костюмите? Разкажете ми по-подробно за изработката им.

Костюми има в холивудските продукции. Ние се стремим да употребяваме материи и суровини, доближаващи се до това, с което са разполагали предците ни. Репликите на оръжия например са толкова тежки и опасни, колкото тези в древността. Има множество източници, стремим се да обменяме информация с други клубове и любители на античната епоха. Водещи обаче са историческите изследвания и проучванията на водещи археолози у нас и в чужбина. Научни консултанти са ни доц. д-р Гергана Кабакчиева и доц. д-р Павлина Владкова с огромен опит в римската археология. По-голяма част от репликите на въоръжение и облекла се произвеждат от нас или от български занаятчии, а някои детайли поръчваме в чужбина.

С какво се занимавате по принцип? 

Имам честта да съм докторант в най-старата катедра по финанси в България в СА "Д. А. Ценов". Освен проучванията в областта на финансирането на културния туризъм и историческите фестивали, водя упражнения по Теория на финансите и Финанси на фирмата.

Не е ли трудоемко ръководенето на такъв проект успоредно с обичайните Ви занимания?

Изключително трудоемко е, поглъща много време и без разбирането на колегите и ръководството на СА "Д. А. Ценов" едва ли щях да се справя.

Смятате ли, че българинът е запознат с историята си? Ценим ли миналото си?

Българите не познават добре историята си, но напоследък се връща интересът към миналото на страната. Много наши сънародници не ценят и дори увреждат руините от миналото. Надяваме се с нашите активности и участия да променим разбирането им.

Какво обичате да правите през свободното си време, ако имате такова, разбира се? Имате ли си хоби?

През свободното си време обичам да греба с кану-каяк по река Дунав.



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар