Вход | Регистрация

"Узана поляна фест" - триумф на екологията в сърцето на България

"Узана поляна фест" - триумф на екологията в сърцето на България
Снимка: Север.бг

Макар и да сме свикнали отвсякъде да бълват доказани и недоказани, основателни и неоснователни, обвинения за отклоняване на средства по различни програми за международно финансиране (особено когато се отнася до на пръв поглед не толкова конкретни направления като екологичните практики) няма как да не поздравим организаторите на "Узана поляна фест" за истинския празник на традициите, природосъобразното и естествено красивото, който ни подариха на 16 и 17 юли. Или може би именно заради стотиците случаи на присвоени средства, определени за благородни инициативи, поздравленията ни трябва да бъдат още по-горещи.

Първото "попадение" на хората от Глобалния екологичен фонд и неговата програма за малки проекти в България безспорно беше мястото. Освен положителната енергия, която притежава и щедро дарява на посетителите си, местността Узана е географският център на България и в това има нещо много символично, когато говорим за обединяване на сънародниците ни от всички краища на страната около принципите на уважение, зачитане и опазване на природата. Удачността на избора си личеше от пръв поглед в поведението на стотиците посетители на форума. Всички бяха изключително позитивно настроени, нямаше нито следа от агресия или простащина, съвсем в духа на екологичните принципи посетителите не само, че не изхвърляха боклуци извън определените за това места, но и събираха отпадъци, оставени от не толкова добросъвестни "туристи".

Като всеки уважаващ себе си форум, и "Узана поляна фест" започна с официално откриване, което стартира в 11 часа в събота, 16 юли. Думата "официално" тук обаче използваме само формално, защото никой от организаторите и гостите, които участваха в кратката церемония, не се държеше като на пленум на ЦК на БКП. Напротив. Откриването беше непретенциозно, забавно и окончателно стопи леда между официални лица и гости, ако изобщо такъв можеше да се образува под яркото юлско слънце на Узана.

След като казаха по няколко думи в подкрепа на инициативите на Глобалния екологичен фонд и Програмата за малки проекти в България и не пропуснаха да проявят чувството си за хумор, за да внесат допълнително настроение, министрите на управлението на европейските фондове Томислав Дончев и на околната среда Нона Караджова дадоха старт на поредицата екологични инициативи, с който бе изпъстрен "Узана поляна фест".

Те пуснаха на свобода две малки соколчета, излекувани в Центъра за спасяване на диви животни в Стара Загора.

Програмата продължи с изпълнение на фолклорни състави от три български планини - Родопите, Странджа и Балкана, като хармоничността и магичността на народната музика се усещаше особено силно тук, в сърцето на България.

Същинската програма на екологичния фестивал обаче започна в 14 часа, когато стартираха десетки демонстрации за добиване на енергия от алтернативни източници, забавни игри за запознаване с дивата природа на страната ни и изработка на бижута, амулети, хранителни продукти, дрехи и много други по традиционни за българина методи. Бяха представени отколешни занаяти като тъкачество, предачество, плетене, месене на хляб с жив квас, правене на бижута от плъст, боядисване на вълнени тъкани и много други, а сформираната на открито Арт академия даваше възможност на всички желаещи да научат тайните на техниките, използвани от предците ни и да ги пресъздадат със собствените си ръце.

Гостите в географския център на България станаха свидетели и на други любопитни традиционни практики и екологични нововъведения - състезание по радио-проследяване на костенурчи двойки (тракинг) от създателите на единствения център за защита на костенурки в България – "Геа Челония", тъкане на традиционното сватбено знаме "феруглица" от бабите от село Добърско, игри за опознаване на биоразнообразието в Национален парк "Централен Балкан", беленските острови и Природен парк "Българка", както и работилница за рециклирано изкуство.

На "Узана поляна фест" бяха дошли много производители на екологични чисти храни. Гостите можеха да опитат и да си закупят био-боб, био-мед, сладка от боровинки, диви ягоди и други горски плодове, да дегустират био-шотове от житни кълнове и да усетят неповторимия вкус на домашно приготвения с жив квас хляб, който е бил ежедневна храна на предците ни.

Специално внимание бе отделено на проект, който предлага строителство с компресирана земна маса и без бетон, а ученици, участвали в екоконкурс, получиха шанса да си починат на палатков лагер по време на Беглика Фест (19-21 август).

За запалените планинари (каквито на Узана съвсем не липсваха) организаторите бяха предвидили изкачване на връх Исполин, който се издига величествено над местността.

В позиционираното в Информационния център на Узана Еко-кметство пък се проведоха редица дискусии и дебати, свързани с най-горещите проблеми от прилагането на програмата за устойчиво развитие в действителността. Сред темите изпъкваха тези, засягащи екологично чистото земеделие, справянето с неорганичното замърсяване и правилното управление на горите.

Друга от инициативите на организаторите на "Узана поляна фест" предостави на гостите възможност да посетят Дзен центъра и да научат повече за лечението с билки и слънчогледово олио, да се докосват за древното бойно изкуство кунг-фу и да се запознаят с ритуали за предизвикване на благоденствие. Най-голям интерес предизвика дискусията на Национална асоциация "Подкрепа за кърмене", която беше озаглавена "Бозайници, а не биберонници! - Родителство на Ти с природата" и целеше да запознае хората с незаменимите предимства, които кърменето дава както на новороденото, така и на майката.

В 15 часа стартира състезание по планинско колоездене, което е част от мероприятията на "Bike Weekend Uzana", чиито организатори са Община Габрово, МТБ "Габрово" и Колоездачен клуб "Исполин". В надпреварата се включиха едни от най-добрите български велосипедисти.

Вечерта бе отредена за музика и масови забавления – от автентичен фолклор, гайди и тъпани, до съвременно звучащата и смесваща народните ритми с модерни ethno fusion банда "Оратница", която беше акомпанирана от майстора на каба-гайдата Петър Янев, свирещ от дълги години с Валя Балканска.

С "подгряването" на публиката се заеха джаз-формацията "Splash Damage" и мултимедийният пърформанс "Селото, което изчезна за една нощ".

Участниците и гостите на "Узана поляна фест" нямаха много време за почивка, защото програмата продължи в 9 часа на следващата сутрин, но както всички знаем, в планината човек релаксира много по-бързо и в неделя еко-феновете бяха свежи, макар и предишната вечер да се забавляваха до късно.

Първата инициатива за деня бе стартирането на вело-похода, в който се включиха десетки участници, чиято цел е по определен маршрут, включващ редица забележителности по северните склонове на Стара планина, за четири дни да достигнат до Велико Търново.

Последваха още редица забавни и полезни мероприятия, които ни накараха в късния следобед да изпитаме известно разочарование, че вече е време да се прибираме в цивилизацията.

Община Габрово също пое своята част от отговорността и осигури редовен автобусен превоз от града до Узана, за да улесни всички желаещи да вземат участие във форума.

Искаме да благодарим на Глобалния екологичен фонд и неговата програма за малки проекти в България за отличното прекарване и многото полезна информация, с която ни запознаха и да им пожелаем успех в бъдещите инициативи.

Защото в Север.бг сме убедени, че опазването на околната среда и отстраняването на поне част от нанесените на природата през последните 150 години щети е най-важната задача на човечеството през XXI век.

Вижте още снимки тук.

Стоян Николов, Север.бг



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар