Вход | Регистрация

140 години от рождението на "българския Рокфелер" Пенчо Семов

"Аз се родих беден и цял живот творих, борих се и победих. Моето дело е налице. Аз бях социален, без да бях социалист. Богат съм, без да съм егоист. Работих вдъхновено, без да бях поет"

140 години от рождението на "българския Рокфелер" Пенчо Семов
Снимка: Север.бг

140 години от рождението на българския индустриалец и дарител Пенчо Иванов Семов (1873 – 1945 г.) се навършват днес. Той е роден на 8 октомври 1873 г. в габровското село Цвятковци. По този повод Регионален исторически музей - Габрово и Държавен архив - Габрово представят изложбата "Пенчо Семов – благодетелят", подредена от днес в музея.

Експозицията е разделена на три части - "Жизнен път", "Модерният предприемач" и "Благодетелят", със средствата на музейното експониране, Пенчо Семов е показан като един от създателите на индустриалната столица на България. Построил свои фабрики из цялата страна, той предпочита Габрово. Твърде щедър в благотворителната си дейност, полага всички усилия градът да стане модерен във всяко отношение град. Безспорен е организационният му гений. Той ръководи 28 индустриални фабрики, търговски, застрахователни дружества и банки.

Творил през всички дни на своя живот, подчинил огромни средства под свое ръководство – 1 082 582 000 лева – сума на крайните активи по баланси на акционерните дружества – Пенчо Семов не е роб на капитала, за него богатството не е самоцел. Парите за него са средство, чрез което може да бъде полезен на държавата и обществото и е направил дарения на стойност над 55 млн. лева. За социално-благотворителната си дейност през 1936 г. Пенчо Семов е наречен в централния печат "българският Рокфелер”. Професор Дмитрие Антич от Белградския университет го определя като най-социалния индустриалец на Балканите.

"Аз се родих беден и цял живот творих, борих се и победих. Моето дело е налице. Аз бях социален, без да бях социалист. Богат съм, без да съм егоист. Работих вдъхновено, без да бях поет.", тези думи на Пенчо Семов, с които дава оценка на живота си, са сложени в началото на изложбата.

В първата част на експозицията са показани отделни моменти от личния живот на Семов и неговото семейство чрез: снимки и родословие, принадлежащи на фамилиите Семови, Патеви и Кедеви. Експонираните родови снимки ни запознават с майка му Бона Семова ( 1843 – 1924 г.), втората му съпруга Радка Патева (1884 – 1958 г.), осиновения им син Пенчо Пенчев Семов (1924 – 1999 г.), роднини и приятели.

Централно място е отделено на портрета на Пенчо Семов от Добри Добрев и единствената лична вещ на габровския индустриалец, запазена до днес – неговия бастун.

Втората част на експозицията проследява дейността на Семов като модерен предприемач. Показани са снимки от албум, притежание на фамилия Семови, и акции. Представен е и пълен списък на 28-те акционерни дружества с дялово участие на Пенчо Семов и диаграма с информация за растежа на активите в  резултат на вложените от него капитали.

Посетителят може да прочете прощалното писмо на Семов до работниците му от фабрика "Принц Кирил” – Габрово.

Основният акцент на експозицията е в третата част – "Благодетелят". Тук водещо място е отделено на завещанията от 1928 и 1943 г. и създадената фондация "Пенчо Иванов Семов”, която работи по уреждане на старопиталище, две средни училища – пансиони за момичета и момчета с по 100 ученика, болница с най-модерно оборудване и фабрика за издръжка на родното му село Цвятковци (Габровска област).

Проследени са аспекти на неговата впечатляваща социално-благотворителна дейност чрез фотоси на: имоти на фондацията – парка, старопиталището и пансиона за момичета; на закупената с негови пари сграда на ЖБД "Майчина грижа” – Габрово; на построените с дарени средства стопанско училище "х. Радка Семова” – Габрово и начално училище "Иван Семов” – с. Цвятковци.

Експозицията "Пенчо Семов – Благодетелят” представя и оригинални грамоти, ордени и медали, с които са отличени Пенчо Семов за народополезната му дейност приживе и признанието му посмъртно за почетен гражданин на Габрово през 2008 г.

Умело са съчетани снимки, документи, вещи с произведения на изкуството, като портретите в цял ръст на Пенчо Семов и х. Радка Семова, маслени бои, рисувани от българския художник Добри Добрев – преподавател в Художествената академия в София.     

В изложбата за пръв път са показани нови, непубликувани и неизвестни досега снимки от оригинален албум на племенницата на Пенчо Семов.

<< Sever.bg във Facebook >>



Регионален Исторически музей Габрово
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар