Вход | Регистрация

Да не се закрива болницата, искат протестиращи

Хората настояват и за оставки

Да не се закрива болницата, искат протестиращи
Фейсбук

Стотици жители на Горна Оряховица излязоха на протест вчера, в късния следобед. Те се вдигнаха не само срещу монополите, увеличените два местни данъка, а и в защита на общинската болница. Митинг-шествието тръгна от МБАЛ "Св. Иван Рилски" и премина през града като се спря на площад "Георги Измирлиев", пред сградата на Общината.

Протестиращите настояваха управляващите да вземат адекватни мерки и да спасят здравното общинско заведение от закриване. Над един милион са натрупаните до момента задължения към кредитори за лекарства и горива. Искаха и запазване на пълния капацитет на работа. Хората настояваха за оставка на председателя на Общинския съвет и Комисията по здравеопазване.

"Никой не твърди, че се иска закриване на болницата, но сегашната политика е бомба с часовников механизъм. Последствията ще бъдат бавно задушаване на МБАЛ и напускането на повечето специалисти. Едно здравно заведение е като един организъм и като махнеш някоя част от него, то започва да се инвалидизира и в един момент става неговата бавна смърт", заяви д-р Марияна Кирилова, шеф на Спешното отделение в болницата и председател на Регионалния лекарски съюз - Велико Търново.

"През времето болницата е натрупала задължения, които сега се отразяват. Балансът е отрицателен. При 380 000 лева получени от Здравната каса, 280 000 лева отиват за заплати и осигуровки, а 100 000 лева за консумативи - ток, вода, лекарства. Идеята е да остане на печалба. Защото всеки месец тя търпи загуби от някои отделения. Не е ли по-добре да отрежеш болното място, за да спасиш цялото. Опитваме се да измислим дългосрочен вариант за лечебното заведение, за да е на плюс. Ще продаваме парцели на болницата ли, ще се намалят отделенията ли, заплатите на някои лекари ли, персонала ли, ще сменяме доставчик ли, не е решено още. Но да спестим и 1000-2000 лева на месец пак са от значение", коментира за Север.бг кметът на Горна Оряховица Добромир Добрев. 

Идеята според него, е да се дадат пари еднократно на болницата, да има заздравителна финансова програма и да се намалят разходите. Всяка година с 150 000 лева е на загуба лечебното заведение, казва градоначалникът. Дори кредит от банка не може да се тегли, защото финансово  болницата е на минус.

"Болницата в града дори не е в Здравата карта на България. Не са предприели никакви действия предишните управления за това. Така не можем да кандидатстваме и по Оперативни програми. Затова сега искам да гледам реално на нещата", добави още  Добрев.

За няколко дни в защита на болницата са събрани 1500 подписа, съобщиха организаторите.

В момента тече и проверка на финансовото състояние на болницата от специално назначена за целта Комисия с общински представители. Общинският съвет обеща да гласува и 80 000 хиляди лева за лечебното заведение. 50 000 лева ще отидат за разплащане на най-спешните задължения. С още 30 000 хиляди лева ще бъде доизплатена и медицинска апаратура, купена през миналата година.




Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар