В деня на Константин и Елена празнува и град Елена
pravoslavieto.com
Църквата почита днес Светите равноапостоли Константин и Елена. Църковният празник е в памет на император Константин и на неговата майка Елена.
През 313 г. Константин издава Миланския едикт, с който въвежда християнството като официална религия във Византия. Самият той приема християнската вяра в края на живота си. Царица Елена отива на поклонение по местата, където е живял Христос, построява няколко манастира и открива кръста, на който е бил разпнат Исус. Това събитие се смята за най-важното в историята на християнската църква и затова император Константин и майка му Елена са канонизирани за светци.
Император Константин е погребан в златен ковчег в църквата "Свети Апостоли" в Цариград, а градът 16 века носи името му - Константинопол.
Според народните вярвания на този ден строго е забранена всякаква полска работа. Селските стопани свързват празника с предпазването на реколтата от градушка. Вярва се, че "Еленка и Костадин носят градушката в чувал".
Това е денят на игрите върху огън - нестинарството, запазени и досега в някои райони на Странджа, но почти само като атракция.
На мегданите предварително е приготвена голяма клада от няколко товара дърва. Вечерта те се запалват, а всички се събират около кладата и слушат ритъма на ритуалния тъпан, по-късно - и хороводните мелодии, предназначени за обреда.
Когато огънят стихне, останалата жарава - живите още въглени, се разстилат в кръг. Около тях се извиват хората, а начело се носят иконите на Свети Константин и Елена.
В жаравата влизат боси нестинарите, които най-често са жени. Те са като че ли в несвяст, в унес. Вярва се, че иконата на светеца, която държат, ги запазва от огъня. В това състояние нестинарите понякога изричат пророчески думи, гадаят бъдещето или общуват с умрели предци. Трансът и ритуалният им танц траят няколко минути.
След нестинарските игри всички се събират на общата трапеза с приготвения курбан.
Имен ден днес празнуват Константин, Костадин, Костадинка, Елена.
Своя празник днес чества и град Елена, за който се носят много легенди, но една от най-интересните е за двама млади влюбени. В нея се разказва, че в девствените вековни гори на Еленския балкан се извивала пътека, по която минала щастлива младоженска двойка. Тя се казвала Елена от село Къпиново, а момъкът Самуил от Твърдица. Разбойници нападнали сватбата на мястото, където сега е град Елена. Похитителят не намерил път към сърцето на девойката и тя паднала убита при Конашкия мост. Погребана е в местността "Кръста”, превърната после в черковище. Самуил бил посечен на края на града и местността била назована "Самуилец". От скръб по своята рожба родителите се заселили тук и основали селото, на което Елена с живота си дарила своето име.
Прзникът на града ще бъде отбелязан подобаващо.
От 9:00 ч. в църквата "Успение на Пресвета Богородица” ще бъде отслужена Празнична света литургия.
Тържественото откриване на празника на гр. Елена ще бъде от 11:0 0 ч. в музеен комплекс "Даскалоливница". Ще бъде извършен празничен ритуал за издигане знамената на Република България, на Европейския съюз и на град Елена. Кметът на Община Елена ще поздрави гостите на празника, а Общинският съвет ще обяви решението за присъждане званието "Почетен гражданин на град Елена” и удостоените ще получат почетни знаци.
В 12:00 ч. с откриване на живата изложба "Еленчанката" в камбуров хан започва фолклорната програма.
В 16:00 ч. децата на град Елена ще похапнат празнична торта в Лятното кино.
Група "Обратен ефект" ще изнесе концерт на пл. "Христо Ботев" от 18:00 ч. След тях, от 21:00 ч. празничното настроението ще подсили Фолклорен ансамбъл "Сидер войвода” от град Горна Оряховица. А в 22:00 ч. пл. "Христо Ботев” ще засияе от празнични илюминации.