Вход | Регистрация
Ловеч 20°C

Bloomberg: Европа е изправена пред нова енергийна криза

Bloomberg: Европа е изправена пред нова енергийна криза
Газпром - Русия
Повече за:

Бързо изчерпващите се запаси от природен газ и предстоящите прекъсвания на доставките от Москва създават предпоставки за нова енергийна криза в Европа. Войната в Украйна допринесе за повишаването на цените на газа с около 45% през тази година, пише Bloomberg, цитирана от ИА Фокус.

Макар и все още да е под рекордните нива от 2022 година, равнището на цените е достатъчно високо, за да задълбочи кризата за домакинствата и да увеличи конкурентния натиск върху производителите, които вече изпитват затруднения.

Съхранението на газ е спасителен пояс през най-студените периоди, но тази година запасите бързо намаляват, след като студът увеличи търсенето за отопление а сушата принуди повече газ да се използва за производство на електроенергия.

"Все още имаме проблеми с доставките на газ", заявява Маркус Кребер, главен изпълнителен директор на RWE AG. "Ако наистина искаме да бъдем независими от руския газ, се нуждаем от по-голям капацитет за внос и вероятно ще видим това отново тази зима, защото газохранилищата се изпразват доста бързо, тъй като началото на зимата ще бъде студено."

Въпреки че Европейският съюз е намалил зависимостта си от Русия, загубата на един от последните маршрути за доставка ще окаже още по-голям натиск върху газовия пазар и ще доведе до рязко повишаване на световните цени. Европа вече се подготвя за възможното прекратяване на доставките на руски газ през Украйна в края на годината.

Друг необичаен признак за натиск върху системата е, че цените за лятото, когато газа би трябвало да е евтин са по-скъпи от тези за следващата зима. Това предполага, че разходите за енергия ще останат по-високи за по-дълъг период от време, а колкото по-ниски са нивата на съхранение през зимата, толкова по-трудно ще бъде попълването на резервите.

"Това напомня на сценария от 2022, когато Съюза купуваше газ на каквато си поиска цена", посочва Арне Ломан Расмусен, главен анализатор в Global Risk Management. "Това може да се случи и през следващата година."

Фатих Бирол, изпълнителен директор на Международната агенция по енергетика, бие тревога. Той предупреди, че Европа се нуждае от достатъчно доставки за края на зимата ако транзита на руско гориво през Украйна бъде спрян на 1 януари 2025 година.

"За пореден път енергоемките държави начело с Германия ще бъдат най-силно засегнати, което ще навреди на икономиката, която вече изпитва затруднения в автомобилния, химическия и инженерния сектор", заяви Оле Хансен, ръководител на отдел "Стокови стратегии" в Saxo Bank AS.



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар
EN