В Луковит канят за „класическо опъване на струни“
Записването за курса по китара е до 14 февруари
youtube.com
Клас по класическа китара открива в Луковит Сдружение "Св. вмч. Георги Победоносец". Желаещите да се запшишат могат да го направят до 14 февруари на тел.: 0879 818 578, ел. поща: [email protected].
Малко повече за класическата китара:
Наричана още Испанска китара, тя е музикален инструмент от групата на струнните инструменти. В съвременния си вид съществува от втората половина на 17 век.
Названието "класическа китара" се отнася до поне три различни понятия:
Техника на изпълнение — звукът се извлича от отделните струни с ноктите или върховете на пръстите на ръката.
Репертоар — всеки репертоар може да бъде (и е), изпълняван на класическа китара. Както и при всеки друг инструмент не може да се направи стриктно разделение по такъв признак. Отделно от това изпълнителите на класическа китара много често изпълняват произведения, композирани за най-различни други инструменти.
Форма, конструкция и материали — тези параметри на съвременните класически китари не са претърпели съществени промени от началото на 20-ти век, когато в употреба навлизат струните, изработени от синтетичен материал, най-често от найлон.
В миналото са изработвани от животински черва. Последните три струни (4-та, 5-та и 6-та) са увити с метал, най-често никел, но сърцевината им е от найлон. По-рядко се среща трета увита струна.
Други характерни особености на класическите китари е, че имат само 12 прагчета между главата и тялото на китарата, докато при китарите с метални струни обикновено има 14 и повече прагчета.
Класическата китара има шест струни с основен строй — e1, b, g, d, A, E (ми от първа октава, си, сол, ре от малка октава, ла, ми от голяма октава). Известни са многобройни експерименти с добавяне на струни например десетструнната китара на Фердинандо Карули, но никой от тях не е получил широко разпространение с изключение на популярната през 18-19 век в Русия седемструнна китара.
Класическите китари по принцип се правят без плочка, която да предпазва горната страница на корпуса на китарата. Тъй като при класическата китара не се предполага използването на перце, няма нужда от подобна защита, а всеки допълнителен детайл влошава акустиката на инструмента.
Изключение правят китарите за фламенко където се използват много удари с пръсти и нокти по корпуса, но те по принцип се считат за отделен тип китари, тъй като имат и други конструктивни особености.
Армик Дашчи е китарист, свирещ в стила "nuevo flamenco" - съчетание на джаз, фламенко и латиноамерикански ритми. Насладате се на музиката му и релаксирайте - може изпълнението да ви накара да се влюбите в този инструмент...