Вход | Регистрация

Ловеч 20°C

"Домът" на "Върви народе възродени" пустее

"Домът" на "Върви народе възродени" пустее

"Мястото, на което е написан химна "Върви народе възродени" тъне в разруха …", съобщава ловешкият сайт Zetramedia, на който са поместени две снимки от училището, където това се е случило.

1016929

Автор на текста на просветния химн е писателят и общественик Стоян Михайловски, потомък на стар възрожденски род. Творчеството му е разнообразно в жанрово отношение. Неговите басни, епиграми, афоризми, пародии, поеми и драми са сатирично-публицистично моралистични.

Текстът на най-светлия химн на българската просвета и култура "Кирил и Методий" /"Върви, народе, възродени…"/ е написан на 15 май 1892 г. в Русе и заедно с популярното стихотворение "Напред!" ("Напред, животът е сражение…") издава просветителската първооснова на гневния социален критицизъм на автора.

Музиката на ученическия химн е написана от композитора Панайот Пипков, който през 1901 г. работи като учител в ловешко училище.

Самият композитор разказва за мига на вдъхновението и раждането на химна на Кирил и Методий в навечерието на църковния празник на Кирил и Методий – 11 май 1901 г. В спомените си той признава, че му било възложено да напише нова песен за учениците, но нямал подходящ текст и затова непрекъснато отлагал. Докато в един час по пеене в седми клас видял как ученик чете много съсредоточено някакъв текст. Приближил се и видял, че момчето чете стихотворението на Стоян Михайловски "Върви, народе възродени".

"Още непреполовил бисерните му куплети, в главата ми прозвуча вече вдъхновена от тях музика", разказва Панайот Пипков. След по-малко от 15 минути нотите са написани на дъската в училищната стая в невероятна музикална хармония. Целият клас започнал да пее заедно с учителя си Пипков и не спрели, дори когато бил звънецът и ученици от другите класове, учители и директори се струпали да ги слушат, като някои започнали да припяват.

От 1902 г. химнът вече се изпълнява във всички български училища. След 1944 г. текстът е търпял промени – сменяни са редове, премахвани са куплети. През 90-те години на миналия век оригиналният текст е възстановен и сега се изпълнява така:



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар