Вход | Регистрация
Ловеч 20°C

Оригинални оръжия и облекло от войната показаха в Ловеч

Презентацията бе на членове на клуб "Традиция"

Оригинални оръжия и облекло от войната показаха в Ловеч
Община Ловеч

Оригинално оръжие и облекло  от времето на Руско-турската освободителна война успяха да видят учениците от Гимназията за чужди езици в Ловеч.

В час по история Ваньо Бочев и Марин Карапанчев, членове на регионалния клуб "Васил Левски" към Национално дружество "Традиция"обясниха как са водили битките българите и разказаха за използването на бойната техника.

Сред нея бе адютантска сабя, внесена от царска Русия през 1885 г. за офицерския състав в България, от едната й страна е изписано "С нами Бог". Тя е правена от немски оръжейник в Санкт Петербург. Както и пушки, използвани по време на Априлското въстание,  парабелум, познат още като P08 или Люгер -  немски полуавтоматичен (самозаряден) пистолет, разработен през 1900 г. от австрийския оръжеен конструктор Георг Люгер.

Показан бе и оригинален ятаган, на който е изписано на арабски "Собственик Абдул Хамит, слуга на султана, 1812 г". , както и по-ново оръжие – картечен пистолет.

Ваньо Бочев бе облечен в опълченска униформа, която е направена по образец на използвана в боевете на Шипка. Беше сложил и оригинален орден за храброст.

"Много уникални вещи са открити в стари къщи или пък са били захвърлени по тавани и мазета. Част от хората не оценяват какви ценни неща имат в домовете си", каза Марин Карапанчев.

"Това, което показват членовете на този клуб, и това, с което се занимават, доказва отново, че историята не е учебник. Тя е начин, по който се отнасяме към това, което е било", каза Людмила Брънекова, учител по история. Пред учениците си тя посочи още, че историята не може да се учи наизуст, защото тя има смисъл, когато дава отправна точка да се оценяват събитията. 

Тя показа книга на далечен фамилен родственик, проф. Борис Брънеков, "Действията около г. Ловеч през Освободителната война 1877/78 г." Книгата е излязла през 1928 г., но думите в предговора, написан от Брънеков звучат актуално и днес: "Свят дълг на всеки добър българин, на всеки български град и село – да проучат развилите се събития в онова паметно време за тяхното освобождение като добър и светъл пример за подрастващата младеж".

Клубът ще  се срещне и с ученици от ОУ "Проф. Димитър Димов",  от Природоматематическата гимназия и от СОУ "Св. Климент Охридски".

Инициативата е на "Традиция" и на Община Ловеч по повод националния ни празник 3 март.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар